Kaynaştırma ortamlarında okul öncesi eğitim öğretmenlerince sunulan akran zorbalığı eğitim paketinin etkileri
The effects of the peer bullying training package presented by preschool teachers in inclusive settings
- Tez No: 860212
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ERGENEKON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu araştırmanın amacı, kaynaştırma uygulamalarının yürütüldüğü okul öncesi eğitim ortamlarında çalışan okul öncesi öğretmenlerine akran zorbalığını önleme ve müdahale etmeye ilişkin sınıf içi stratejilerin kazandırılmasına yönelik sunulan eğitim paketinin etkilerini incelemektir. Deneysel karma yöntem araştırması olarak desenlenen araştırma üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Gereksinim belirleme aşamasına 17 okul öncesi öğretmeni ve sınıflarındaki 354 çocuk katılmıştır. Müdahale ve müdahalenin etkililiğini sınama aşamalarında ise sekiz okul öncesi öğretmeniyle birlikte beş yaş düzeyinde 164 çocuk yer almıştır. Araştırmanın bulguları öğretmenlerin akran zorbalığına ilişkin kuramsal bilgilere, akran zorbalığını önleme ve müdahale etmeye yönelik sınıf içi stratejilere ve gelişimsel yetersizliği (GY) olan çocukların akran zorbalığından korunması amacıyla etkili uygulamalara gereksinimleri olduğunu göstermiştir. Bu gereksinim doğrultusunda hazırlanan“Akran Zorbalığı Eğitim Paketi”nin deney grubundaki öğretmenlerin bilgi düzeylerinde ve sınıf içi uygulama becerilerinde olumlu yönde etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effectiveness of the training package offered to preschool teachers working in preschool education settings where inclusive practices are carried out in order to provide them with classroom strategies for preventing and intervening in peer bullying. The research, which was designed as an experimental mixed method research, was conducted in three stages. Seventeen preschool teachers and 354 children in their classrooms participated in the needs assessment phase. In the intervention and effectiveness testing phases, eight preschool teachers and 164 five-year-old children participated. The findings of the study showed that teachers need theoretical knowledge about peer bullying, classroom strategies for preventing and intervening in peer bullying, and effective practices to protect children with developmental disabilities (DD) from peer bullying.“The Peer Bullying Training Package”, which was prepared in line with this need, had a positive effect on the knowledge levels and classroom practice skills of the teachers in the experimental group.