Ontolojik güvenlik algısının dış politika yansıması: Pakistan İslam Cumhuriyeti örneği
Reflection of ontological security perception on foreign policy: The case of the Islamic Republic of Pakistan
- Tez No: 860221
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
14 Ağustos 1947 tarihinde bağımsızlığını kazanan Pakistan İslam Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ve dış politikasını kurgularken inşa etmiş olduğu öz anlatı ve kimlik ontolojik güvenlik teorisi kapsamında incelenmiştir. Bu bağlamda ontolojik güvenlik teorisinin sunduğu ben, öteki, rutin kavramları ve söylem analizinden yola çıkarak Pakistan dış politikası üzerinde belirtilen unsurların etkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Ulus ve devlet kimliğinin sağladığı bağlayıcılık zemininden de istifade edilmiş olup özellikle İslam dininin Pakistan halkı ve devleti üzerindeki belirleyiciliği çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Belirtilen noktalardan hareketle kuruluşunda ve sonraki dönemlerde ülke siyasetinde etkili yere sahip olan isimler, olaylar ve Hindistan başta olmak üzere öteki olarak görülen ülke, din, mezhep ve toplumlar incelenmiş ve meydana getirilen ontolojik güvenlik algısına etkileri tartışılmıştır. Nitekim çalışmanın kapsamı boyunca Sir Syed Ahmed Han, Muhammed İkbal, Muhammed Ali Cinnah, Zülfikar Ali Bhutto ve Muhammed Ziyaülhak gibi isimlerin yanında uluslaşma ve İslamlaşma, Pakistan nükleer füze programı ve Yovm'u Tekbir kutlamaları, Afganistan, Hindistan ve 11 Eylül'den sonra ABD ile ilişkiler ontolojik güvenlik teorisinin sunmuş olduğu kavramlar boyutundan incelemeye tâbi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
14 August 1947, the self-narrative and identity constructed by the Islamic Republic of Pakistan, which gained its independence on 14 August 1947, while constructing its establishment and foreign policy, has been examined within the scope of ontological security theory. In this context, based on the concepts of self, other, routine offered by the ontological security theory and discourse analysis, the impact of the mentioned elements on Pakistan's foreign policy has been tried to be revealed. The binding ground provided by the nation and state identity has also been utilised, and especially the determinism of Islam on the Pakistani people and state has been evaluated within the scope of the study. Based on the above mentioned points, the names, events and countries, religions, sects and societies, especially India, which were seen as the other, were examined and their effects on the perception of ontological security were discussed. As a matter of fact, throughout the scope of the study, names such as Sir Syed Ahmed Khan, Muhammad Iqbal, Muhammad Ali Jinnah, Zulfikar Ali Bhutto and Muhammad Ziaul Haq, as well as nation-building and Islamisation, Pakistan's nuclear missile programme and Yovm'u Tekbir celebrations, Afghanistan, India and relations with the USA after 9/11 have been examined from the perspective of the concepts presented by the ontological security theory.