Bir kayak merkezinde afet ve acil durum risklerinin incelenmesi
Investigation of disaster and emergency risks in a ski resort
  1. Tez No: 860253
  2. Yazar: YASEMİN ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA BARIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Halk Sağlığı, Kazalar, Industrial and Industrial Engineering, Public Health, Accidents
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kayak merkezleri turizm, ekonomi, spor, yerel kalkınma, sosyal ve kültürel etkileşim vb. nedenlerden dolayı önemlidir. Türkiye'nin coğrafi konumu itibariyle de bünyesinde birçok kayak merkezi bulunmaktadır. Kayak merkezleri, doğal ya da insan faktöründen kaynaklı birçok afet ve acil durum risklerine maruz kalabilir. Bu riskler, kayak alanlarının bulunduğu coğrafi konum, kayak merkezi tesislerinin yapısı ve işleyişi gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Kayak merkezlerinin güvenli olması bu alanda yapılan kayak sporunun da güvenli şekilde yapılmasına olanak sağlar. Kayak merkezlerinin maruz kalabileceği afet ve acil durum riskleri kaldırarak ya da azaltılarak tehlikelerin tamamen ortadan kaldırılması veya kabul edilebilir seviyelere indirilmesi gerekir. Karabük ilinde bulunan kayak merkezinin afetler ve acil durum riskleriyle ilgili değerlendirmeler yapılmış olup; HRNS (Hazard Rating Number System-Tehlike Belirlenmesi Numarası Sistemi), 5x5 L Tipi Matris (MIL-STD-882D) Risk Analizi Yöntemi ve Fine Kinney Yöntemi ile yapılan risk değerlendirmelerinde tehlikeler ve riskler belirlenmiş, SWOT analiziyle de güçlü yanlar, zayıf yanlar, tehditler ve fırsatlar ele alınmıştır. Buna göre yapılan risk analizi yöntemleri karşılaştırılmıştır. Çıkan sonuçlara göre çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since, Ski resorts contribute to tourism, economy, sports, local devolopment, social and culturel interaction, etc. İt is importnant. Due to its geographical location, Turkey has many ski resorts. Ski resorts may be exposed to many disaster and emergency risks caused by natural or human factors. These risks may vary depending on factors such as the geographical location of the ski areas, the structure and operation of the ski resort facilities. The safety of ski resorts provides to be done safely ski sport in this area. Hazards must be completely eliminated or reduced to acceptable levels by removing or reducing the disaster and emergency risks that ski resorts may be exposed to. Assessments have been made regarding the disaster and emergency risks of the ski resort in Karabük province; On the one hand hazards and risks were determined in risk assessments made with HRNS (Hazard Rating Number System), 5x5 L Type Matris (MIL-STD-882D) Risk Analysis Method and Fine Kinney Method, on the other hand Strengths, weaknesses, threats and opportunities were discussed with SWOT analysis. Accordingly, the risk analysis methods were compared and solution suggestions were presented according to the results.