Televizyon haberciliğinde yapay zeka tekniklerinin kullanımı
Use of artificial intelligence techniques in television journalism
- Tez No: 860254
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİSA GÜLENER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya İletişim ve Habercilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Son yıllarda çok farklı sektörlerce kullanılmaya başlanan yapay zeka teknolojisi söz konusu habercilik olduğunda da iş yapış biçimlerine entegre edildiği görülmektedir. Özellikle metin temelli uygulamalar olarak tercih edilen bu kullanım habercilik alanında bir dönüşüm yaratmaktadır. Bununla birlikte sanal muhabir, robot gazeteciliği kavramlar hayatımıza girmiştir. Yaşanan bu hızlı değişim gelecekte habercilik mesleğinin ortadan kalkma ihtimalinin konuşulmaya başlamasına sebep olmuştur. Bir diğer yönden yapay zekanın haber hazırlama alanında özellikle araştırma sürecini hızlandırdığı için faydalı bir teknoloji olduğu görüşlerine de rastlanmaktadır. Bu araştırmanın amacı çalışmalarında yapay zekayı kullanan habercilerin bu teknolojiye karşı tutum ve yorumlarını incelemektir. Araştırma yöntemi olarak yarı yapılandırılmış görüşme tercih edilmiş ve televizyon haberciliğinin sunuculuk, editörlük, tasarım gibi farklı alanlarında yapay zekayı kullandığını söyleyen kişilere hazırlanmış açık uçlu sorular yöneltilmiştir. Elde edilen bulgular arasında öne çıkanların ilk sırasında yapay zekanın öğrenim biçiminin habercilerin kendi çabalarıyla olduğudur. Profesyonel hayatın bir parçası olacağı anlaşılan bu teknolojinin kurumlar aracılığıyla doğru ve etkin kullanımına yönelik eğitim verilmesi gerektiği ilk çıkan sonuçlar arasındadır. Katılımcıların tamamı iş yapış biçimlerinde araştırma, bilgi edinme gibi amaçlarla kullandıklarını söyledikleri yapay zeka hakkında olumlu görüşler bildirmiştir. Bununla beraber, yapay zekanın yaratıcılığı azaltması ve tembelliğe alıştırması gibi risklerin altı çizilmiştir. Habercilik mesleğinin geleceği ile ilgili olarak büyük çoğunluk yapay zeka kaynaklı bir yok oluşa ihtimal vermemektedir. Yine de gelen yorumlar arasında yapay zeka kullanımına dair yasal düzenlemeler ihtiyaç duyulduğu ve meslek etiği çerçevesinde bazı sınırların çizilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Özetle, yapay zekayı çalışma hayatlarına entegre eden habercilerin görüşleri doğrultusunda güvenilirlik ve etik gibi konulardaki endişelere rağmen bu teknolojinin kullanılmaya devam edilmesinin tercih edildiğini ve edileceğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence technology, which has started to be used in many different sectors in recent years, is seen to be integrated into the way of doing business when it comes to journalism. This usage, which is especially preferred as text-based applications, creates a transformation in the field of journalism. In addition, the concepts of virtual reporter and robot journalism have entered our lives. This rapid change raised questions on the possibility of the journalism profession disappearing in the future. On the other hand, there are opinions that artificial intelligence is a useful technology in the field of news preparation, especially as it accelerates the research process. The purpose of this research is to examine the attitudes and comments of journalists who use artificial intelligence in their work towards this technology. Semi-structured interviews were preferred as the research method, and open-ended questions were asked to people who said they used artificial intelligence in different areas of television journalism, such as presenting, editing and design. The first thing that stands out among the findings is that the way artificial intelligence learns is through the reporters' own efforts. One of the first conclusions is that training should be provided for the correct and effective use of this technology, which will be a part of professional life, through institutions. All of the participants expressed positive opinions about artificial intelligence, which they said they used for purposes such as research and obtaining information in their way of doing business. However, risks such as reducing creativity and accustoming artificial intelligence to laziness have been highlighted. Regarding the future of the journalism profession, the vast majority do not think an extinction caused by artificial intelligence is likely. However, among the comments received, it is emphasized that legal regulations regarding the use of artificial intelligence are needed and that some boundaries should be drawn within the framework of professional ethics. In summary, with regard to the opinions of journalists who integrate artificial intelligence into their working lives, it is possible to say that it is preferred to continue using this technology despite concerns on issues such as reliability and ethics.