Siber tehdit istihbaratının güvenlik ortamındaki rolü
The role of cyber threat intelligence in battlefield
  1. Tez No: 860267
  2. Yazar: SAMET DAMLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstihbarat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Maruz kalınan siber saldırılar, bu saldırılara karşı koymaya çalışan aktörlerin yeteneklerini artırmasına, zayıflıklarını görüp tedbir almasına, güçlenmesine doğrudan etki etmektedir. Organizasyonların proaktif siber güvenliğin bir parçası olan tehdit istihbaratına sahip olmaları ve platformlar vasıtasıyla verilerini paylaşmaları gelecekte yaşanılacak olası tehditleri bertaraf etmek için önemli olacaktır. Bu çalışmanın amacı; siber tehdit istihbaratı platformlarının ve siber saldırıların yapısını incelemek, STİ'nin mevcut kullanımını ve karar alıcılar tarafından nasıl kullanılabileceğini anlamak, tehdit istihbaratının paylaşılmasında platformların önemini ortaya koymak ve güvenlik ortamında STİ'nin rolünü, tesirini ve önemini ortaya çıkarmaktır. Bu kapsamda nitel araştırma tekniği kullanılarak araştırma grubu 8 siber güvenlik uzmanından oluşturulmuş ve yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla nitel veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler bilişsel haritalama yöntemiyle analiz edilmiş, temalar ve temalara ait alt kavramlar, kavramların aralarındaki ilişki, birbirlerini etkileme derecesi ve güvenlik ortamındaki rolü incelenmiştir. Bulgular siber tehdit istihbaratının günümüzde çok önemli bir kavram olduğunu, günümüzde aktörlerin çatışma öncesi ve esnasında STİ'yi bir araç olarak kullandığını, artan dijitalleşme ile her alanda etkili bir faktör olacağını, güvenlik ortamındaki silah, uydu, haberleşme sistemleri doğrudan, karar alıcı konumunda bulunanları ise dolaylı şekilde etkileyeceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cyber attacks directly affect the actors who are trying to resist these attacks and so these atttacks give rise to increase actor's skills, see their weaknesses and take precautions, and become stronger. It will be important for organizations to have threat intelligence, which is a part of proactive cyber security, and share their data through platforms to eliminate possible threats in the future. The purpose of this study; to examine the structure of cyber threat intelligence platforms and cyber attacks, to understand the current use of CTI and how it can be used by decision makers, to reveal the importance of platforms in sharing threat intelligence, and to reveal the role, impact and importance of CTI in the security environment. In this context, the research group was composed of 8 cyber security experts and using the qualitative research technique, qualitative data was obtained through semi-structured interviews. The obtained data were analyzed with the cognitive mapping method, and the themes and sub-concepts of the themes, the relationship between the concepts, the degree to which they influence each other, and their role on the security environment were examined. The findings show that cyber threat intelligence is a very important concept today. Actors use CTI as a tool before and during conflict. It will be an effective factor in every field with increasing digitalization. While weapons, satellites and communication systems on the battlefield are directly affected by CTI, it will have an indirect impact on decision makers.