Sağlık çalışanlarının COVID-19 biyolojik etkenine karşı alınan önlem ve korunma tedbirlerindeki farkındalık düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of the awareness level of healthcare professionals of precautions and protection measures against COVID-19 biological agent
- Tez No: 860268
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİ ABACI KALFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
COVID-19, küresel olarak çok sayıda insanın hayatını tehdit eden halk sağlığı problemidir. İlk olarak Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkmış, kısa bir süre içinde de dünyaya yayılmış ve Türkiye'de de görüldüğü resmi makamlarca açıklanmıştır. Sağlık hizmeti veren kurum çalışanlarının COVID-19 hakkındaki bilgi düzeyi ve tutumu, pandeminin seyrini hem doğrudan hem de dolaylı olarak etkilemektedir. Sağlık çalışanlarının toplumu daha iyi bilgilendirebilmeleri, süreçte hızlı ve etkili davranabilmeleri için doğruluğundan şüphe edilmeyen kaynaklardan bilgilendirme ve yönlendirme yapılması gerekmektedir. Pandemi ile daha etkin mücadele edebilmek için; sağlık çalışanlarına anket çalışması uygulanarak, COVID-19 hastalığı ile ilgili alınan önlem ve korunma tedbirlerine karşı bilgi ve farkındalık düzeylerini araştırılması amaçlanmıştır. Sağlık kurumlarının, salgınla mücadelede etkili olabilmek için öncelikle her türlü önlemi alması ve sürekli iyileştirme çalışmalarına odaklanmasını önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak, sağlık çalışanlarının farkındalık düzeyini belirlemek için; yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, görevleri, çalışma süreleri ve kullandıkları kişisel koruyucu ekipmanlar gibi faktörlerin yanı sıra, psikolojik durumları ve çalışma ortamı da dikkate alınması gerektiği tespit edilmiştir. Hızlı ve etkili müdahale için, doğrulanmış bilgilerin aktarılması, düzenli eğitimler ve farkındalık artırıcı etkinliklerle sağlık çalışanlarının donanımı güçlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
COVID-19 is a pandemic that threatens the lives of many people worldwide. It first emerged in December 2019 in the city of Wuhan, China, and quickly spread to world and was officially declared in Turkey as well. The level of knowledge and attitude of healthcare institution workers towards COVID-19 directly and indirectly affects the course of the pandemic. In order for healthcare workers to better inform the public and act quickly and effectively during the process, they need to be informed and directed from reliable sources. To fight the pandemic more effectively, a survey was conducted among healthcare workers to investigate their knowledge and awareness levels regarding the measures taken for prevention and protection against COVID-19. It has been evident that healthcare institutions must take all necessary precautions and focus on continuous improvement to effectively combat the outbreak. However, determining the level of awareness among healthcare workers cannot be solely based on one factor. Factors such as age, gender, educational level, job roles, working hours, and the use of personal protective equipment, as well as psychological conditions and working environment, should be taken into consideration. To ensure rapid and effective intervention, healthcare workers need to be equipped with verified information through regular training and awareness-raising activities.