Uçuş görevlileri çalışma koşulları ile yalnızlık ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between working conditions and loneliness and depression levels of flight crew
- Tez No: 860273
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN TANIDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı uçuş görevlilerinin düzensiz yapılandırılmış görev saatleri, uzun yatı süreleri ve bunun sonucunda yaşanan biyolojik saatteki aksamalar ve sirkadyen ritm bozukluğu gibi çalışma koşullarının, yalnızlık ve depresyon ile ilişkisini incelemektir. Araştırmanın sonuçlarına göre uçuş görevlilerinin depresyon puanları ile yalnızlık puanları arasında anlamlı orta düzeyde pozitif bir ilişki olduğu bulunmuştur. Depresyon puanları ile, 'Son Zamanlarda Haftalık Yapılan Uçuş Süresi arasında anlamlı düşük düzeyde pozitif bir korelasyon olup istatistiksel olarak anlamlıdır Sonuç: Bu araştırma, uçuş görevlilerinin sürekli değişen, insan biyolojisine aykırı planlanan uçuş görev saatleri, ailelerinden uzakta yatıya kalma zorunlulukları gibi zorlayıcı mesleki koşulları ile yalnızlık ve depresyon düzeyleri arasında anlamlı orta düzeyde pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bu bulgu daha geniş örneklem gruplarına ulaşılarak yapılacak araştırmalarla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between loneliness and depression and working conditions such as irregularly structured duty hours, long layover periods and consequent disruptions in the biological clock and circadian rhythm disorder. According to the results of the study, it was found that there was a significant moderate positive relationship between flight attendants' depression scores and loneliness scores. There is a statistically significant low level positive correlation between depression scores and 'Recent Weekly Flying Hours' and the result is statistically significant: This study showed that there is a significant moderate positive correlation between flight attendants' loneliness and depression levels and their challenging occupational conditions such as constantly changing flight duty hours that are contrary to human biology, and the obligation to stay overnight away from their families. This finding should be supported by further research with larger sample groups.