Irak medyasında yer alan savaş haberlerine yönelik bir inceleme: Rus-Ukrayna Savaşının Al-Zaman ve Al-Sabah gazeteleri çerçevesinde ele alınması
An analysis of war news in Iraqi media: Al-Zaman and Al-Sabah of the Russian-Ukrainian War considering it within the framework of newspapers
  1. Tez No: 860272
  2. Yazar: MUSTAFA TKBEER GHAIB ALBAYATI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN KAYA DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya İletişim ve Habercilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Irak, Orta Doğu'da yer alan ve geçmişte birçok savaşa sahne olmuş bir ülkedir. Bu nedenle, Irak halkı savaşın yıkıcı etkilerini yakından deneyimlemiştir. Bu nedenle, Irak medyası da savaş haberlerine her zaman önemli bir yer ayırmıştır. 2022 yılında başlayan Rus-Ukrayna savaşı, Irak medyasında da geniş yankı uyandırmıştır. Bu savaşın Irak'ı doğrudan etkilemesi olmasa da, Irak halkı savaşın yarattığı insani krizi ve bölgesel güvenliğin nasıl tehdit edildiğini yakından takip etmektedir. Bu çalışma, Irak medyasında yer alan savaş haberlerine yönelik bir incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada 2022 yılı Şubat ayında başlayan Rus-Ukrayna savaşının Irak'ta yayın yapan Al-Zaman ve Al-Sabah gazetelerinde nasıl ele alındığı incelenecektir. Çalışmada iki gazetenin savaşla ilgili haberlerine yönelik bir inceleme gerçekleştirilecektir. Haberlerin başlık ve metinleri incelenerek, savaşın Irak medyasında nasıl temsil edildiği ve haberlerin sunumunda benzerliklerin ya da farklılıkların tespiti ortaya konulmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Iraq is a country located in the Middle East that has been the site of many wars in the past. As a result, the Iraqi people have experienced the destructive effects of war firsthand. Therefore, Iraqi media has always given war news a prominent place. The Russian-Ukrainian war, which began in 2022, has also resonated widely in Iraqi media. Although this war does not directly affect Iraq, the Iraqi people are closely following the humanitarian crisis created by the war and how regional security is being threatened. This study aims to examine war news in the Iraqi media. The study examines how the Russian-Ukrainian war, which began in February 2022, was covered in the Al-Zaman and Al-Sabah newspapers published in Iraq. In this study, a review of the news articles of two newspapers related to the war will be conducted. By examining the titles and texts of the news articles, it is aimed to reveal how the war was represented in the Iraqi media and to identify similarities and differences in the presentation of the news articles.