Ergenlerde yaşam doyumunun duygu düzenleme ve mükemmeliyetçilik ile ilişkisi
The relationship between life satisfaction, emotion regulation and perfectionism in adolescents
  1. Tez No: 860274
  2. Yazar: TUĞÇE ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEN EREN ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada ergenlerin yaşam doyumlarının alt boyutlarının çeşitli demografik değişkenler açısından ve yaşam doyumlarının duygu düzenleme stratejileri ve mükemmeliyetçilik ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilen çalışmanın örneklemini Gaziantep ili, Şehitkamil ilçesinde ortaokullarda ve imam hatip ortaokullarında okuyan 7. ve 8. sınıf 666 (344 kadın, 322 erkek) ergen oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği, Çok Boyutlu Öğrenci Yaşam Doyumu Ölçeği Kısa Formu ve Çocuk ve Ergen Mükemmeliyetçilik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler, SPSS 27.0 paket programıyla analiz edilmiştir. Daha sonra Bağımsız Örneklemler İçin t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla Pearson Korelasyon Analizi teknikleri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, ergenlerin yaşam doyumunun alt boyutlarından aile, çevre ve genel yaşam doyumunun cinsiyete göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı, arkadaşlık, okul ve benlik doyumlarının anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı bulunmuştur. Sınıf düzeyi açısından çevre ve genel yaşam doyumu anlamlı bir şekilde farklılaştığı fakat aile, arkadaşlık, okul ve benlik doyumunun anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Yakın arkadaşlık değişkeni açısından yaşam doyumunun tüm alt boyutlarının farklılaştığı fakat karne ortalamaları açısından yaşam doyumunun tüm alt boyutlarının anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir. Değişkenler arasında ikili korelasyonlar incelendiğinde yaşam doyumunun içsel işlevsel duygu düzenleme, dışsal işlevsel duygu düzenleme ve kendine göre mükemmeliyetçilik ile pozitif yönde düşük düşük düzeyde ilişki; yaşam doyumu ve içsel işlevsel olmayan duygu düzenleme arasında orta düzeyde negatif ilişki bulunurken yaşam doyumu ile dışsal işlevsel olmayan ve sosyal kaynaklı mükemmeliyetçilik arasında düşük düzeyde negatif yönde ilişki bulunmuştur. Elde edilen bulgular literatürde yer alan bilgiler çerçevesinde tartışılmış ve araştırma bulguları doğrultusunda araştırmacılara ve uygulamacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the sub-dimensions of adolescents' life satisfaction in terms of various demographic variables and the relationship between life satisfaction and emotional regulation strategies and perfectionism. The sample of the study, which was conducted with the relational research method, consisted of 666 (344 female, 322 male) adolescents in the 7th and 8th grades studying in secondary schools and imam hatip secondary schools in Gaziantep province, Şehitkamil district. Personal Information Form, The Regulation of Emotions Questionnaire, Multidimensional Student Life Satisfaction Scale Short Form and Child and Adolescent Perfectionism Scale were used as data collection tools in the study. The data obtained within the scope of the research were analyzed with the SPSS 27.0 package program. Then, Independent Samples t Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Pearson Correlation Analysis techniques were applied to examine the relationships between variables. As a result of the research, it was determined that family, environment and general life satisfaction, which are among the sub-dimensions of adolescents' life satisfaction, differed significantly according to gender, while friendship, school and self-satisfaction did not differ significantly. It was determined that environmental and overall life satisfaction differed significantly in terms of grade level, but family, friendship, school and self satisfaction did not differ significantly. It was determined that all sub-dimensions of life satisfaction differed in terms of the close friendship variable, but all sub-dimensions of life satisfaction did not differ in terms of report card averages. When the bilateral correlations between the variables are examined, life satisfaction has a low-level positive relationship with internal functional emotional regulation, external functional emotional regulation and self-perfectionism; While there was a moderate negative relationship between life satisfaction and internal dysfunctional emotional regulation, a low level negative relationship was found between life satisfaction and external dysfunctional and socially-based perfectionism. The findings were discussed within the framework of the information in the literature and suggestions were made for researchers and practitioners in line with the research findings.