Esnafların iletişim becerileri ve problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between the tradesman's communication abilities and problem solving skills
  1. Tez No: 860275
  2. Yazar: ÖZLEM YORULMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJEN İLNEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Esnaf, toplumun can damarı olan küçük ölçekli işletmelerin temsilcileridir. Bu küçük işletmeler, ekonomik katkılarının yanı sıra, sosyal ve kültürel dokularıyla da birleşerek toplumsal bağların güçlenmesi için yerel topluluklara benzersiz bir karakter katmaktadır. Bu bağlamda sürekli iletişim halinde olmayı gerektiren ve problem çıkmasının muhtemel olduğu meslekler dâhilinde durum tespitinin yapılması önem kazanmıştır. Araştırma evrenini Küçükçekmece Esnaf ve Sanatkarlar odasına kayıtlı olan 322 gönüllü esnaf katılımcı oluşturmaktadır. Gerçekleştirilen bu çalışma esnafların iletişim becerisi ile problem çözme becerisi arasındaki ilişkiyi belirleme amacı ile yapılmıştır. Buna ek olarak esnafların sosyo-demografik değişkenlere göre sosyal hayat ve iş hayatlarında kişilerarası ilişkide yaşanan doğru iletişim becerisi ve problem çözme becerisi arasında farkların olup olmadığı da incelenmiştir. Araştırma betimsel çalışma yöntemine uygun şekilde hazırlanmıştır. Böylelikle değişkenler ve örneklem üzerinde herhangi bir manipülasyon olmadan ilişkisel denenceler test edilmiştir. Veri toplamak amacıyla ölçekler yüz yüze görüşmeler ile yapılmış olup 45 maddeden oluşan 5'li likert tip ölçeği olan İletişim Becerileri Envanteri ve 35 madde içerikli 6'lı likert tip ölçeği olan Problem Çözme Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan ölçeklerden edinilen veriler SPSS-25 programına elle girilerek analizleri yapılmıştır. Gruplar arası farklarda Bağımsız Gruplar t-Testi ve Tek Yönlü ANOVA kullanılmıştır. Yapılan araştırmanın sonuçlarına bakıldığında bulgular esnafların iletişim becerisi ile problem çözme becerisi arasında olumlu etkileşim içinde olduklarını; yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve medeni durumun bireylerin iletişim ve problem çözme becerilerini etkileyebilecek önemli değişkenler olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Tradesman are representatives of small-scale businesses that are the lifeblood of society. In addition to their economic contribution, these small businesses also add a unique character to local communities by combining with their social and cultural fabric to strengthen social bonds. In this context, it has become important to determine the situation within professions that require constant communication and where problems are likely to arise. The research population consists of 322 volunteer tradesmen participants registered to the Küçükçekmece Chamber of Tradesmen and Craftsmen. This study was conducted with the aim of determining the relationship between communication skills and problem solving skills of tradesmen. In addition, it was also examined whether there are differences between the correct communication skills and problem solving skills experienced in interpersonal relationships in social life and business life according to the socio-demographic variables of the tradesmen. The research was prepared in accordance with the descriptive study method. Thus, relational hypotheses were tested without any manipulation on variables and sample. In order to collect data, the scales were made with face-to-face interviews and the Communication Skills Inventory, a 5-point Likert-type scale consisting of 45 items, and the Problem Solving Scale, a 6-point Likert-type scale with 35 items, were used. The data obtained from the collected scales were manually entered into the SPSS-25 program and analyzed. Independent Groups t-Test and One-Way ANOVA were used for differences between groups. The results of the study showed that there is a positive interaction between communication skills and problem solving skills; age, gender, educational status and marital status are important variables that can affect individuals' communication and problem solving skills.