Ergenlerde kendine zarar verme davranışı ile öfke kontrolü ve dürtü kontrolü arasındaki ilişki
The relationship between self-harming behavior and angry control and impulse control in adolescents
- Tez No: 860276
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada ergenlerde kendine zarar verme davranışı ile öfke kontrolü ve dürtü kontrolü arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırma anket yöntemi ile yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin Bursa ilinin İznik ilçesindeki bir grup ergen bireyden oluşmaktadır. Katılımcıların kendine zarar verme davranışı, öfke kontrolü ve dürtü kontrolü puanlarını belirlemek amacıyla Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri (KZVDDE) ve Sürekli Öfke ve Öfke Tarzı İfade Ölçeği (SÖÖTÖ) ve Türkçe uyarlaması Tamam (2013) ve arkadaşları tarafından yapılmış Barratt Dürtüsellik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulgularında Barratt ile SÖÖTÖ korelasyonunda Pearson, Barratt ile KZVD ve KZVD ile SÖÖTÖ korelasyonunda Spearman Korelasyon testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study intends to examine the relationship between the behaviour of self-harm, anger management, and impulse control in adolescents. Following this aim, the research is conducted face-to-face through the survey method. The sample of this research consists of a group of adolescent individuals in the Iznik District of Bursa Province, Turkey. With the intent of determining the scores of the behaviour of self-harm, anger management, and impulse control of the participants, studies of validity and reliability in Turkey, The Inventory of Statements About Self-injury (ISAS) and Continuous Anger and Anger Expression Scales (AngerEx) and The Barratt Impulsiveness Scale are used. In the research findings, the Pearson Correlation test was applied to the correlation between Barratt and AngerEx, and for the correlation between Barratt and ISAS, and ISAS and AngerEx, Spearman's Correlation test was applied. According to the Spearman correlation analysis, a weak relationship in a positive direction was detected between ISAS and Barratt scores and ISAS and AngerEx scores.