Çatı imalatında alınan önlemlerin iş kazalarına etkisi ve risklerin değerlendirilmesi
The effect of measures taken in roof manufacturing on work accidents and assessment of risks
- Tez No: 860290
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, İnşaat Mühendisliği, Public Health, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Geçmişten günümüze kadar gerçekleşen tüm iş kazaları, maddi ve manevi kayıplara neden olup ağır sonuçlar meydana getirebilmektedir. Yaşanılan bu durum iş sağlığı ve güvenliğinin önemini, anlamını ve zorunluluğunu ortaya çıkarıp bu konuda çalışmaların yapılmasına ve geliştirilmesine yönelik olanak sağlamaktadır. Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliğine yönelik olarak, yürürlükte olan ve iş hayatında iş sağlığı ve güvenliğini temel ilke haline getirip çalışma hayatında güvenli bir çalışma ortamı sağlamak amaçlı çıkarılan kanunlar ve yönetmeliklerle iş kazalarının önüne geçmek veya minimize etmek hedeflenmektedir. Devletin yetkili kurumlarının ve işverenlerin gerekli koordinasyonları ve organizasyonları sağlamasıyla, iş kazaları meydana gelmeden önce proaktif bir yaklaşım sergileyip, önleyici ve geniş kapsamlı tedbirler baz alınarak, kontrol ederek ve denetimler doğrultusunda, çalışanlar ise kendilerinden beklenilen ne ise bunlara riayet etmesi, uyması ve eğitimlere katılım sağlaması, iş sağlığı ve güvenliği çalışmaların geliştirilmesine ve bir kültür haline gelmesine katkı sağlamaktadır. 6331 sayılı İş sağlığı ve güvenliği kanununda risk değerlendirilmesi yapılmasının zorunlu kılınması bu çalışmaların amaçlarından ve gerekliliklerinden biri olarak bu doğrultuda belirtilen tedbirler ve önlemlerle iş kazalarını engellemek ve önüne geçmede başarı gösterir ancak tam olarak tehlikeyi ortadan kaldırmadığından veya bertaraf edemediğinden ve çalışanlara bağlı tehlikeli hareketlerde göz önünde bulundurularak güvenlik kültürünün ülkemizde gelişmesinin gerekliliğini göstermektedir. Çalışma hayatında iş sağlığı ve güvenliğinin bir kültür haline getirilmesi sadece güvenli bir çalışma ortamını sağlayıp iş kazalarının önüne geçmemizi değil aynı zamanda işletmede işin sürdürülebilirliği açısından önem arz edip, kalite ve verimliliğin artmasına neden olmaktadır. Yapılan bu tez çalışmasının amacı; yapı sektöründe risk çeşitliliğini ve kaza olma olasılığı yüksek olan, çok tehlikeli olarak yer edinen yüksekte çalışmayı baz alarak farklı iki metotta risk analizinin hazırlanmasıyla karşılaştırılmasının yapılıp doğru olan metodun tespit edilmesi ve iş kazalarına olan etkisini gözlemlemektir. Güvenli çalışmayı sağlayacak tehlikeli durum ve davranışların önüne geçebilecek veya minimize edecek iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının önemini vurgulayarak, yüksekte yapılan tüm çalışmalarda olduğu gibi çatı çalışmalarında da uygulanması gereken aktif ve pasif sistemlerin ve risklerin değerlendirilmesinin domino teorisiyle bağdaştırılması ve güvenlik kültürünün vurgulanmasıyla, iş sağlığı ve güvenliği çerçevesinde bilimsel bir yaklaşımda bulunarak bu konu üzeri
Özet (Çeviri)
All work accidents that have occurred from past to present can cause material and moral losses and have serious consequences. This situation reveals the importance, meaning and necessity of occupational health and safety and provides the opportunity to carry out and develop studies on this subject. It is aimed to prevent or minimize occupational accidents with the laws and regulations in force regarding occupational health and safety in our country, which are made to make occupational health and safety a basic principle in business life and to provide a safe working environment in working life. With the authorized institutions of the state and employers providing the necessary coordination and organization, taking a proactive approach before work accidents occur, based on preventive and comprehensive measures, controlling and in line with inspections, employees must comply with what is expected of them, comply with what is expected of them and participate in training. contributes to the development of occupational health and safety studies and turning it into a culture.Mandatory risk assessment in the Occupational Health and Safety Law No. 6331 is one of the aims and requirements of these studies, and it is successful in preventing and preventing occupational accidents with the measures and precautions specified in this direction, but since it does not completely eliminate or eliminate the danger and it is taken into account in dangerous actions related to employees. It shows the necessity of developing security culture in our country. Making occupational health and safety a culture in working life not only enables us to provide a safe working environment and prevent occupational accidents, but also is important for the sustainability of work in the enterprise and increases quality and efficiency. The purpose of this thesis study is; The aim of this study is to compare the risk analysis in two different methods based on the diversity of risks in the construction sector and working at heights, which are considered very dangerous and have a high probability of accidents, and to determine the correct method and observe its effect on work accidents. By emphasizing the importance of occupational health and safety studies that can prevent or minimize dangerous situations and behaviors that will ensure safe working, by reconciling the evaluation of active and passive systems and risks, which should be applied in all work at heights and in roof works, with the domino theory and emphasizing the safety culture, occupational health and safety To evaluate this issue in terms of preventive systems and studies by taking a scientificapproach within the framework of this issue.