Öğretmenlerin dijital tükenmişlik düzeyleri ile öğretme motivasyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between teachers' digital burnout levels and motivation to teach
  1. Tez No: 860305
  2. Yazar: FİLİZ GÖKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırmada öğretmenlerin Öğretme Motivasyon ve Dijital Tükenmişlik düzeyleri, bazı değişkenler arasındaki farklar belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma Zonguldak İli Karadeniz Ereğli İlçesinde 326 öğretmen ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında, Dijital Tükenmişlik Ölçeği ve Öğretme Motivasyon Ölçeği kullanılmıştır. Öğretmenlerin Dijital Tükenmişlik ve Öğretme Motivasyon düzeyleri ile cinsiyet, mesleki kıdem, teknoloji kullanım düzeyi, okul türü ve teknolojik kaynak kullanım değişkenleri arasındaki farklar araştırılmıştır. Araştırmada, öğretmenlerin Dijital Tükenmişlik ve Öğretmenlerin Öğretme Motivasyonları arasındaki ilişki ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma neticesinde, öğretmenlerin dijital tükenmişlik düzeyleri“düşük”düzey olarak elde edilirken, içsel ve dışsal motivasyon düzeylerinin“orta”düzey olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin dijital tükenmişlik ve dışsal motivasyonları düzeyleri ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı farka rastlanmazken, içsel motivasyon düzeyleri arasında kadın öğretmenlerin lehine anlamlı bir farka rastlanmıştır. Teknoloji kullanım düzeyini“çok iyi”olarak tanımlayan öğretmenlerin içsel ve dışsal motivasyon düzeyleri“iyi”ve“orta”düzey olarak tanımlayan öğretmenlerden daha“yüksek”olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin dijital tükenmişlik, içsel ve dışsal motivasyon düzeyleri ile görev yaptıkları okul türü arasında anlamlı farklılaşmaya rastlanmamıştır. Öğretmenlerin günlük teknolojik kaynak kullanım süresi arttıkça dijital tükenmişlik düzeyinin arttığı görülmüştür. İçsel ve dışsal motivasyon düzeyleri ile günlük teknolojik kaynak kullanım değişkeni arasında ise anlamlı farka rastlanmamıştır. Öğretmenlerin dijital tükenmişlik ile içsel ve dışsal motivasyon düzeyleri arasında ilişkiye rastlanmazken, dijital tükenmişlik ve alt faktörleri arasında pozitif yönlü“yüksek”düzey, içsel motivasyon ve dışsal motivasyon arasında ise pozitif yönlü“orta”düzey ilişkiye rastlanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, conducted with 326 teachers in the Karadeniz Ereğli district of Zonguldak Province, the differences between teachers' teaching motivation and digital burnout levels and various variables were investigated. The data was collected using the Digital Burnout Scale and Teaching Motivation Scale. According to the research results, the teachers' digital burnout level was generally found to be“low,”while their internal and external motivation levels were determined to be at a“moderate”level. There was no significant difference found between the teachers' digital burnout and external motivation levels based on gender, but a significant difference was observed in terms of internal motivation levels, favoring female teachers. Teachers who described their technology usage level as“very good”had higher levels of internal and external motivation compared to those who described it as“good”or“moderate.”There was no significant differentiation observed in terms of digital burnout, internal motivation, and external motivation levels based on the type of school where the teachers worked. It was observed that as teachers' daily technological resource usage time increased, their level of digital burnout also increased. However, there was no significant difference found between the levels of internal and external motivation and the variable of daily technological resource usage. While no relationship was found between teachers' digital burnout levels and their levels of internal and external motivation, there was a positive and high-level relationship observed among the sub-factors of digital burnout, and a positive and moderate-level relationship between internal motivation and external motivation.