Kodlama eğitiminde oyunlaştırmanın ortaokul öğrencilerinin akademik başarılarına ve motivasyonlarına etkisi
The effect of gamification in coding education on academic achievement and motivation of secondary school students
  1. Tez No: 860306
  2. Yazar: CANER CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada öğrencilere soyut ve karmaşık gelen, anlamada zorlandıkları kodlama eğitimini oyunlaştırma yöntemi ile işleyerek, kodlama eğitiminde oyunlaştırmanın öğrencilerin akademik başarılarına ve motivasyonlarına etkisi incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. 6 hafta süren uygulama sürecinde kontrol grubuna klasik yöntemlerle kodlama eğitimi verilirken, deney grubuna oyunlaştırma yöntemleri ile kodlama eğitimi verilmiştir. Kodlama eğitimi için iki grupta da Scratch programı kullanılmıştır. Deney grubuna oyunlaştırma bileşenlerinden skor tabloları, avatarlar, ilerleme çubuğu, seviyeler, liderlik tablosu, madalyalar, unvanlar, puan tablosu, kupalar, rozetler, rozet tablosu ve hediyeler kullanılmıştır. Uygulama 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı ikinci döneminde 6. Sınıf öğrencilerinden oluşan 37 kız ve 27 erkek olmak üzere toplam 64 öğrenci ile yürütülmüştür. Elde edilen veriler SPSS 26.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda kodlama eğitiminde oyunlaştırma yöntemleri kullanmanın öğrencilerin akademik başarılarını ve motivasyonlarını olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin kendilerine zor ve sıkıcı gelen, anlamakta zorlandıkları, soyut ve karmaşık olarak gördükleri derslerin de oyunlaştırma yöntemi ile desteklenerek öğrenciler için eğlenceli, kolay ve daha basit derslere dönüştürülebileceği öngörülmektedir. Bu sayede öğrencilerin derslere katılımının, motivasyonlarının ve akademik başarılarının artması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of gamification on the academic achievement and motivation of students in coding education was examined by using the gamification method of coding education, which is abstract and complex to students, and which they have difficulty in understanding. In the research, a quasi-experimental design with pre-test post-test control group, which is one of the quantitative research methods, was used. During the 6-week implementation period, coding training was given to the control group with classical methods, while coding training was given to the experimental group with gamification methods. For coding training, the Scratch program was used in both groups. Scoreboards, avatars, progress bar, levels, leaderboard, medals, titles, scoreboard, trophies, badges, badge table and gifts were used in the experimental group. The application was carried out with a total of 64 students, 37 girls and 27 boys, consisting of 6th grade students in the second term of the 2021-2022 academic year. The obtained data were analyzed with SPSS 26.0 program. As a result of the research, it was concluded that using gamification methods in coding education positively affects the academic achievement and motivation of the students. It is envisaged that the lessons that students find difficult and boring, that they find difficult to understand, and that they see as abstract and complex, can be supported by the gamification method and transformed into fun, easy and simpler lessons for students. In this way, it can be ensured that students' participation in classes, their motivation and academic achievement are increased.