Enderun teşkilatından seferli odası ve tarihi gelişimi
The Seferli chamber of the Enderun organization and its historical development
- Tez No: 860330
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP TARIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 585
Özet
Osmanlı Devleti'nde Enderun Mektebi, devlet adamı ve sanatçı yetiştiren yapısıyla daima önemli bir kurum olmuştur. Enderun'un önemli kısımlarından biri olan Seferli Odası Osmanlı Tarihi boyunca pek çok sanatkarın; sazende, hanende, dilsiz, cüce, kıssahan ve mukallidlerin yetiştiği eğitim kurumudur. Bu tezde Seferli Odası'nın tarihi süreç içerisindeki gelişimi, oda mensuplarının nasıl yetiştiği ve nerelerde görev aldıkları, devlet ve saray içindeki görevleri tanımlanıp Seferli Odası'nın Osmanlı Medeniyet Tarihi'ne nasıl bir katkı yaptığı da anlaşılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
With the structure which educated statesmen and artists, Enderun Mektebi in the Ottoman Empire was always an important institution. Seferli Odası ,which was one of the important parts of Enderun, was the educational institution that educated a lot of artists such as sazende, hanende, dilsiz, cüce, kıssahan and mukallids throughout the Ottoman history. In this thesis, the development of Seferli Odası within the historical process, how the members of Seferli Odası were educated and where they were assigned, and their duties in the state and palace will be defined and how Seferli Odası made a contribution to the History of Ottoman Civilization will also be explained.