Eko tasarım yaklaşımları ile ahşap esaslı panel üretiminde etkinlik analizi
An analysis into the effects of wood based boards production with eco design approaches
- Tez No: 860329
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, insan sağlığına zararlı kimyasallar grubunda bulunan formaldehit esaslı tutkal içermeyen, 3 farklı katkı maddesi (baklavalık un, mısır nişastası ve mısır unu) ve 4 farklı salep (0- 7,5-12,5-17,5 g) karışım kombinasyonu ile ahşap esaslı kompozit levhalarda bazı fiziksel ve mekanik özellikler incelenmiştir. Formaldehit esaslı tutkal yerine likit yumurta akı kullanılmıştır. Elde edilen levhalar TS EN 310, TS EN 317, TS EN 319, TS EN 322, TS EN 323, TS EN 13446'a göre belirtilen ölçülere getirildikten sonra yonga levha standartlarına göre testlere tabi tutulmuştur. Levhalar 150 ± 10 C° sıcaklıkta ve destek noktasına 15,5 kg / cm2 basınçla, 30 dk boyunca pres altında tutularak elde edilmiştir. Üretilen levhalara; TS EN 323'e göre yoğunluk, TS EN 322'e göre rutubet tayini, TS EN 317'e göre su içerisinde kalınlık şişme tayini, TS EN 310'e göre eğilme direnci ve eğilmede elastikiyet modülü, TS EN 319'e göre levha yüzeyine dik çekme dayanımı tayini ve TS EN 13446'e göre vida tutma direnci testleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; 7,5 g salep katkılı mısır unundan elde edilen levhaların yoğunluğu 0,646 g/cm3, salep katkısız mısır unundan üretilen levhaların rutubet oranı % 5 tespit edilmiştir. 12,5 g salep katkılı Mısır unundan üretilen levhaların yüzeye dik vida çekme direnci 14,563 N/mm2, salep katkısız baklavalık undan üretilen levhaların yüzeye dik çekme direnç değeri 0,991 N/mm2 elde edilmiştir. 17,5 g salep katkılı mısır nişastasından üretilen levhaların eğilme direnci 10,657 N/mm2, salep katkısız baklavalık undan üretilen levhaların eğilme de elastikiyet modülü 1842,267 N/ mm2 değeri elde edilmiştir. Sonuç olarak; formaldehit tutkalı yerine kullanılan yumurta akı ile ahşap kompozit levha üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen levhaların bazılarında yoğunluk, levha yüzeyine dik çekme direnci, levha yüzeyine dik yönde vida çekme direnci ve eğilmede elastikiyet modülü değerlerinde yonga levha standartlarından daha yüksek değerlere ulaşıldığı tespit edilmiştir. Buna göre ahşap esaslı levha üretiminde formaldehit tutkalı yerine yumurta akı kullanımı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, three different additives (baklava flour, corn starch and corn flour) and four different salep (0-7,5-12,5-17,5 g) mixture combinations were used, which did not contain formaldehyde-based glue, which is in the group of chemicals harmful to human health. Some physical and mechanical properties of wood-based composite boards were examined. Liquid egg white was used instead of formaldehyde-based glue. The obtained boards were tested according to chipboard standards after being brought to the specified dimensions according to TS EN 310, TS EN 317, TS EN 319, TS EN 322, TS EN 323, TS EN 13446. The sheets were obtained by keeping them under pressure for 30 minutes at a temperature of 150 ± 10 C° and a pressure of 15,5 kg / cm2 on the support point. Density according to TS EN 323, moisture determination according to TS EN 322, thickness swelling determination in water according to TS EN 317, bending resistance and modulus of elasticity in bending according to TS EN 310, plate surface according to TS EN 319 vertical tensile strength determination and screw retention resistance tests were applied to the sheets produce according to TS EN 13446.According to the results obtained, the density of the boards made from corn flour with 7,5 g salep added was 0,646 g/cm3, and the moisture rate of the boards made from corn flour without salep additive was determined as 5%. The screw tensile strength perpendicular to the surface of the boards produced from corn flour with 12,5 g salep additive was obtained as 14,563 N/mm2, and the tensile strength value perpendicular to the surface of the boards produced from baklava flour without salep additive was obtained as 0,991 N/mm2. The bending resistance of the boards produced from corn starch with 17,5 g salep additive was obtained as 10,657 N/mm2, and the bending modulus of elasticity of the boards produced from baklava flour without salep additive was obtained as 1842,267 N/mm2. In conclusion, wood composite boards were produced with egg white used instead of formaldehyde glue. It has been determined that some of the produced boards have higher values than particle board standards in terms of density, tensile strength perpendicular to the board surface, screw tensile strength perpendicular to the board surface and modulus of elasticity in bending.Accordingly, it may be recommended to use egg white instead of formaldehyde glue in the production of wood-based panels.