Blokzincir tabanlı çevrimiçi uçuş bilgi ve olay yönetimi sistemi tasarımı
Blockchain based online flight information and event management system design
  1. Tez No: 860338
  2. Yazar: ÇAĞATAY KORKUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AFACAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Teknolojinin ilerlemesiyle veri daha ulaşılabilir hale gelmiştir. İnternet ortamında bulunan verinin saklanması, bazen siber saldırılar bazense güvenlik zaafiyetleri sebebiyle zorlaşmaktadır. Ayrıca verinin merkezi olarak depolanması da güvenlik sorunlarına yol açmaktadır. Verinin özet algoritmaları ile özetlenerek iletilmesi, uçlarda açık anahtar kriptografisi kullanılması, verinin dağıtık bir mimaride depolanması ve ağdaki işlemlerde akıllı sözleşmelerin kullanılması düşünüldüğünde, veri depolanması ve iletilmesinde blokzincir teknolojisi oldukça başarılıdır. Blokzincir teknolojisi ile verilerin güvenilirliği, şeffaflığı, bütünlüğü ve gizliliği artmıştır. Blokzincir ağında depolanan verinin, değiştirilmesi neredeyse imkansızdır. Uçuş verileri, dünya taşımacılığında hayati bir öneme sahiptir. Karakutuların içindeki parametreler, bir uçak kazasından sonra sorumluluğun kime ait olduğunun ve kazanın sebebinin belirlenmesine yardımcı olur. Ayrıca bu veriler ile sonraki kazalara karşı önlemler alınabilir. Ayrıca, karakutu verilerinin tüm ilgili taraflara güvenli bir şekilde iletilmesi ve değiştirilemez bir şekilde depolanması, sadece veri işleme yoluyla üreticinin gelişimine katkı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda uçuş şirketlerinin optimum uçuş verilerini bulmasına da yardımcı olur. Hem uçuş şirketleri hem de üreticiler, karakutu verilerini gerçek zamanlı olarak okuyabilir, böylece veri daha şeffaf hale gelir ve veri manipülasyonu şüphesi ortadan kaldırılır. Bu tez çalışmasında, bir uçağın karakutu verilerinin blokzincir teknolojisi kullanılarak güvenli bir şekilde saklanabileceği bir sistem önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology, data has become more accessible. Storing data on the internet, has become increasingly challenging due to cyberattacks and security vulnerabilities. Additionally, centralized data storage poses security concerns. Blockchain technology is quite successful in storing and transmitting data, considering that data is summarized and transmitted with hash algorithms, public key cryptography is used on both sides, data is stored in a distributed architecture, smart contracts are used in network transactions. Blockchain technology has significantly improved the reliability, transparency, integrity and confidentiality of data. It is nearly impossible to alter the data stored in a blockchain network. Flight data holds vital importance in global transportation. The parameters within flight data recorders help to determine the responsible people for the accident and the cause of the accident. Furthermore, measures can be taken to prevent future accidents. Securely transmitting black box data to all relevant parties and storing it in an immutable manner not only contributes to the manufacturer's self-improvement through data analysis but also helps flight companies find optimal flight data. Both flight companies and the manufacturers can read black box data in real-time, such that suspicions of data manipulation are eliminated and the data becomes more transparent. In this thesis, a system has been proposed in which an aircraft's black box data can be securely stored using blockchain technology.