A data driven analysis of public online communications of blockchain systems's developers and service providers
Blokzincir sistem geliştiricileri ve hizmet sağlayıcılarının kamu çevrimiçi iletişiminin veri tabanlı analizi
  1. Tez No: 700598
  2. Yazar: ZEYNEP CHOUSEIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ABDULLAH BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) , AB'deki veri sahiplerinin ve AB'de toplanan veya işlenen kişisel verilerin gizliliğini korumak amacıyla Mayıs 2018'de yürülüğe girdi. Bu amaçla, kişisel bilgilerin işlenmesine yönelik ilkeleri ve yasal dayanakları tanımlar ve ayrıca bireyler için hakları belirler. Bu haklar,örneğin“unutulma hakkı”, halka açık blockzinciri sistemlerinin yasal uyumluluğu hakkında çeşitli endişeler uyandırır. Bu sistemlerin doğası gereği, bireyler haklarını kullanamazlar ve verilerinin silinmesini veya güncellenmesini talep edemezler. Bu tezin amacı, hizmet sağlayıcıların ve halka açık blokzinciri sistemlerinin geliştiricilerinin GDPR uyum sorununu nasıl algıladıklarını ve kullanıcılarına nasıl ilettiklerini anlamaktır. Bu amaçla, halka açık iletişimleri ve 150 milyon doları aşan piyasa değerine sahip 50 halka açık blokzinciri sisteminin tartışmalarını üç çevrimiçi kanalda analiz ettik: Resmi GitHub depoları, resmi hesaplar tarafından yayınlanan tweetler ve sistemlerin resmi Forumu ve Blogu. Sonuçlarımız, hizmet sağlayıcıların ve seçilen blokzinciri sistemlerinin geliştiricilerinin Twitter'da aktif bir rol almadığını gösteriyor. Ayrıca, çalıştığımız dönem için topladığımız 17.821 gönderiden GDPR'den bahseden çok az (56) gönderi, belirleyebileceğimiz uyum sorunları hakkında kullanıcılarıyla iletişim kurmak veya bunları bilgilendirmek için forumlarını ve bloglarını kullanmazlar. Son olarak, GitHub depolarının yalnızca aşırı bir azınlığı (4) uyum sorunlarını ele alıyor. Halka açık blokzinciri sistemlerinin, GDPR uyum sorunu konusunda şeffaflık ve aktif iletişim eksikliği olduğu sonucuna varmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
The EU General Data Protection Regulation (GDPR) came into effect in May 2018 with the aim of protecting privacy of data subjects in the EU and any personal data that are collected or processed in the EU. For this purpose, it defines principles and the lawful bases for processing personal information, and also specifies rights for individuals. Those rights e.g., the ``right to be forgotten'' raise several concerns about the legal compliance of public blockchain systems. Due to very nature of those systems, individuals cannot exercise their rights and request deletion or update of their data. The aim of this thesis is to understand how service providers and developers of public blockchain systems perceive the GDPR compliance problem and communicate it to their users. For this purpose, we analyzed public communications and the discussions of the 50 public blockchain systems with a market value of over $ 150 million in three online channels: Official GitHub repositories, tweets published by official accounts and official Forum and Blog of the systems. Our results show that the service providers and the developers of selected blockchain systems do not take an active role on Twitter. They also do not use their forums and blogs to communicate or inform their users on compliance issues where we could identify very few (56) posts that mention GDPR out of 17,821 posts we collected for the period we studied. Finally, only an extreme minority (4) of GitHub repositories are addressing compliance issues. It is possible to conclude that there is a lack of transparency and active communications of the public blockchain sector on the challenging GDPR compliance issue of public blockchain systems