Türkiye'de kültürel rotaların belirlenmesine ilişkin yöntem: Endüstri mirası rotası-Kocaeli örneği
A methodology related to determination of cultural routes in turkey: Industrial heritage route-the kocaeli case
- Tez No: 860369
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU VESİLE ÖCALIR AKÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Bu çalışma, 1987 yılında Avrupa Konseyi tarafından başlatılan ve kültürel veya tarihi öneme sahip mekânları birbirine bağlayan kültürel rotalar kavramını ele almaktadır. Özellikle Santiago de Compostela Hacı Rotası'nın ilanıyla öne çıkan bu kavram, kültürel miras alanında önemli bir konu haline gelmiştir. Çalışma, Avrupa Konseyi Kültürel Rotalar Programı'nın 48 farklı temayı kapsayan ve Türkiye'de sadece destinasyon olarak tanımlı olan rotaları, Türkiye özelinde işlevsel hale getirebilmek amacıyla rota tanımlama ve geliştirme metodolojisi ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada çok ölçütlü değerlendirme yöntemi kullanılarak Türkiye'de gelişme potansiyeli en yüksek olarak Avrupa Endüstri Mirası Rotası'nın olduğu görülmüş ve çalışma bu rota üzerinden bir metodoloji ortaya koymaya odaklanmıştır. Çalışma alanı olarak belirlenen Kocaeli'nde Endüstri Mirası Rotası'nda yer alması gereken endüstri mirası unsurları önerilmiş ve bu unsurlar, çalışma kapsamında literatür taramalarından ve Avrupa Konseyi Kültürel Rotalar Programı'ndaki değerlendirme kriterleri baz alınarak hazırlanan kültürel rotalar planlama rehberi üzerinde irdelenmiştir. Ayrıca kültürel rota planlamasındaki en önemli paydaşlardan yerel halkın ve ilgili kamu kurumlarının personeli ile anket çalışmaları yapılarak konuya ilişkin farkındalıklarının ölçülmesi sağlanmıştır. Çalışmanın bulguları, kültürel rota planlanmasında kullanılmak amacıyla bir rehber, örgütlenme ve finansman modeli ve yasal mevuzat önerisidir. Kültürel rotaların belirlenmesine yönelik bir yol haritası ortaya koyması ile önem arz eden çalışma, kültürel rotaların Türkiye'deki potansiyelini değerlendirmek ve geliştirmek adına kapsamlı bir metodoloji ile literatüre önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the concept of cultural routes initiated by the Council of Europe in 1987, connecting places of cultural or historical significance. Particularly highlighted with the declaration of the Santiago de Compostela Pilgrimage Route, this concept has become a significant topic in the field of cultural heritage. The study aims to develop a methodology for defining and enhancing routes designated only as destinations in Turkey under the Council of Europe Cultural Routes Program, which covers 48 different themes. The study identifies the European Industrial Heritage Route as having the highest development potential in Turkey using a multi-criteria assessment method, and the research focuses on developing a methodology based on this route. The proposed elements of industrial heritage that should be included in the Industrial Heritage Route in Kocaeli, determined as the study area, are examined on a cultural routes planning guide prepared based on literature reviews and evaluation criteria from the Council of Europe Cultural Routes Program. Additionally, awareness of the subject is measured by conducting surveys with local residents and personnel from relevant public institutions, essential stakeholders in cultural route planning. The findings of the study, including a guide, organizational and financing model, and legal recommendations, serve the purpose of being used in cultural route planning. This research is significant in evaluating and improving the potential of cultural routes in Turkey by providing a comprehensive methodology, thus making a valuable contribution to the literature.