Aile hekimlerinin nargile konusundaki bilgi, tutum ve davranışları
Family physicians knowledge, attitudes and behaviors regarding hookah
  1. Tez No: 860384
  2. Yazar: GÜLER GİZEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT SIRRI KETEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Tütün kullanımı önlenebilir ölümlerin nedenlerinden biridir. Son yıllarda artan nargile yaygınlığı önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Bu çalışmada, aile hekimlerinin nargile kullanımı konusundaki bilgi düzeylerini, davranış ve tutumlarını gözlemlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza toplam 164 gönüllü aile hekimi dahil edildi. Aile hekimlerinin sosyodemografik özellikleri, sigara ve nargile kullanımı, tütün bırakma tedavisi eğitimi alma durumları, nargilenin sağlık riskleri hakkındaki bilgi düzeyleri, nargile kullanımı konusunda kurulan hasta- hekim ilişkisi sorgulandı. Bulgular: Yüz altmış dört katılımcının % 48,2'sinin kadın, % 51,8'inin erkek olduğu saptandı. Katılımcıların % 26,2'si sigara kullanmakta, % 14'ü nargile kullanmaktadır. Katılımcıların % 88'i aromalı nargileleri tercih ettiğini belirtti. Aile hekimlerinin % 62'si daha önce tütün bırakma eğitimi almadığını ifade etti. Katılımcıların % 62'si nargilenin, sigaradan daha zararlı olduğunu belirtti. Aile hekimlerinin % 74,4'ü, hastalarının nargile kullanımını sorgulamadığını söylerken katılımcıların % 80'i, nargile kullanan hastalarına nargileyi bırakmasını önerdiğini ifade etti. Katılımcılara yöneltilen önergeler neticesinde bilgi puanı hesaplandı. Katılımcıların ortalama bilgi puanı 24 puan üzerinden 20, erkek katılımcıların ortalama bilgi puanı 21, kadın katılımcıların ortalama bilgi puanı 19 bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Tobacco use is one of the causes of preventable deaths. In recent years, the increasing prevalence of hookah has become an important public health problem. In this study, we aimed to observe the level of knowledge, behaviors and attitudes of family physicians about hookah use. Materials and Methods: A total of 164 volunteer family physicians were included in our study. Family physicians' sociodemographic characteristics, smoking and hookah use, tobacco cessation treatment training, level of knowledge about the health risks of hookah, and patient-physician relationship about hookah use were questioned. Results: Of the one hundred and sixty-four participants, 48.2 % were female and 51.8 % were male. Of the participants, 26.2 % smoked cigarettes and 14 % used hookah. 88 % of the participants stated that they preferred flavored hookahs. 62 % of family physicians stated that they had not received tobacco cessation training before. 62 % of the participants stated that hookah is more harmful than cigarettes. While 74.4 % of family physicians stated that they do not question their patients' hookah use, 80 % of the participants stated that they recommend their patients who use hookah to quit hookah. As a result of the questions asked to the participants, a knowledge score was calculated. The average knowledge score of the participants was 20 out of 24 points, the average knowledge score of male participants was 21, and the average knowledge score of female participants was 19.