Aile hekimlerinin fiziksel aktivite düzeylerinin yaşam kalitesine etkisi
The effect of physical activity levels of family doctors on quality of life
  1. Tez No: 775736
  2. Yazar: ADEM DÖĞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN PALA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Araştırmamızda aile hekimlerinin fiziksel aktivite düzeylerinin yaşam kalitelerine etkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı nitelikte olan çalışmanın evrenini tüm aile hekimleri (aile hekimliği uzmanları, aile hekimleri, aile hekimliği asistanları) oluşturmaktadır. Yapılan güç analizine göre 385 aile hekimi çalışmaya dahil edilmiş ve 01.09.2021-01.03.2022 tarihleri arasında online olarak yapılmıştır. Verilerin elde edilmesinde kişisel bilgi formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) uzun formu ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Kısa Formu (WHOQOL-BREF) kullanılmıştır. İstatiksel analiz için IBM SPSS Statistic26 programında ki-kare testi, Mann- Whitney U ve Kruskal Wallis testleri, Spearman Rank korelasyon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to examine the effect of physical activity levels of family physicians on their quality of life. Materials and Methods: The universe of the descriptive study consists of all family physicians (family medicine specialists, family physicians, family medicine assistants). According to the power analysis, 385 family physicians were included in the study and it was conducted online between 01.09.2021 and 01.03.2022. Personal information form, International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) long form and World Health Organization Quality of Life Short Form (WHOQOL-Bref) were used to obtain data. Chi-square test, Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests, Spearman Rank correlation test were used in IBM SPSS Statistic26 program for statistical analysis.