Acil servise başvuran ve üst gastrointestinal kanama ön tanısı ile endoskopi yapılan hastalarda ldh/albümin oranının prognostik değeri
Prognostic value of ldh/albumin ratio in patients admitted to emergency department and endoscopy performed with a preliminary diagnosis of upper gastrointestinal bleeding
  1. Tez No: 860397
  2. Yazar: AYŞENUR İNCEHASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA CİMİLLİ ÖZTÜRK, DR. MERVE EKŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Gastroenteroloji, Emergency Medicine, Gastroenterology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Araştırmanın ana amacı, acil serviste üst gastrointestinal (GİS) kanama tanısı konulan hastalarda başvuru anında ölçülen Laktat dehidrogenaz/Albümin oranının (LAR), tekrar kanama, yoğun bakım ünitesine yatış ve mortalite üzerindeki öngörücü etkisini değerlendirmektir. Bununla birlikte, bu oranın yaygın olarak kullanılan bir ölçüm aracı olan Rockall Skoru (RS) ile karşılaştırılması da araştırmanın diğer bir amacını oluşturmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, retrospektif ve tek merkezli olarak tasarlandı. 01.01.2017-01.01.2021 tarihleri arasında GİS kanama ön tanısı ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran 1533 hasta dosyası tarandı. 18 yaş ve üzeri ve üst GİS kanama tanısı doğrulanan hastalar çalışmamıza dahil edildi. Dahil edilme kriterlerine uyan 270 hastanın demografik bilgileri, kan tetkikleri (laktat dehidrogenaz (LDH), albümin, hemoglobin, platelet, International Normalized Ratio (INR)), endoskopik bulguları, Rockall Skorları, ilk 24 saatte yapılan eritrosit süspansiyonu (ES) transfüzyon sayısı, sonlanım durumları, tekrar kanama veya cerrahi geçirip geçirmedikleri kayıt altına alındı. Bulgular: Çalışmamızda, 270 hasta incelenmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 62,94±19,30'dur ve %62,60'ını erkekler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The main aim of the study was to evaluate the predictive effect of Lactate dehydrogenase/Albumin ratio (LAR) measured at admission on rebleeding, intensive care unit admission and mortality in patients diagnosed with upper gastrointestinal (GI) bleeding in the emergency department. In addition, another aim of the study was to compare this ratio with the Rockall Score (RS), a widely used measurement tool. Materials and Methods: Our study was designed as a retrospective and single-center study. Between January 1, 2017, and January 1, 2021, the records of 1533 patients presenting to the Emergency Department of Health Sciences University Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital with a preliminary diagnosis of GI bleeding were screened. Patients aged 18 years and older with a confirmed diagnosis of upper GI bleeding were included in our study. Demographic data, blood tests (lactate dehydrogenase (LDH), albumin, hemoglobin, platelets, International Normalized Ratio (INR)), endoscopic findings, Rockall Scores, number of erythrocyte suspension (ES) transfusions in the first 24 hours, outcome status, and whether they had rebleeding or surgery were documented for 270 patients who met the inclusion criteria. Results: In our study, 270 patients were analyzed. The mean age of the participants was 62.94±19.30 years and 62.60% were male.