Doğal gazlı endüstriyel fırın yakma sistemlerinin tasarımı ve enerji verimliliği imkânlarının incelenmesi
The design of natural gas industrial furnace combustion systems and investigation of energy efficiency possibilities
  1. Tez No: 860436
  2. Yazar: İBRAHİM ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇANKA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Teknolojik gelişmelere eşlenik olarak artan enerji ihtiyacı, enerji verimliliği konusunun önemini her geçen gün daha da artırmaktadır. Enerji kaynaklarının daha etkili bir şekilde kullanılması ve enerji tüketiminin minimize edilmesi en başta uygulanması gereken adımlardandır. Enerji verimliliğinin önemi birçok açıdan çeşitli avantajlar sunmaktadır. Öncelikle ilk getirisi ekonomik tasarruftur. Enerji verimliliği, işletmeler ve insanlar için bireysel temelde de önemli ekonomik tasarruflar sağlar. Bunun yanında, enerji verimliliği çalışmaları, çevresel olumsuz etkilerin azaltılmasına da katkı sağlar. Enerji verimliliği sayesinde, enerji üretimi ve tüketiminden kaynaklanan olumsuz çevresel etkiler azaltılır. Daha az enerji tüketimi, hava ve su kirliliğini, sera gazı emisyonlarını ve diğer çevresel sorunları azaltabilir. Tüm bu önemli değerlendirmeler ele alındığında, doğal gazlı endüstriyel fırın yakma sistemlerinin tasarımında bir dizi önemli unsura dikkat etmek, enerji verimliliğini artırmak, emisyonları azaltmak ve güvenli bir işletme sağlamak için kritiktir. Bu unsurların başlıcaları arasında; yüksek verimli yakıcı kullanımı, etkin otomatik kontrol sistemleri, iyi izolasyon, yakma havanın ön ısıtılması, yanma odası tasarımı, enerji geri kazanımı, emisyon kontrolü, güvenlik sistemleri, eğitim ve bakım gelmektedir. Her endüstriyel fırın farklı özelliklere ve işlemlere sahip olduğundan, tasarım sürecinde bu unsurların özel ihtiyaçları karşılayacak şekilde uyarlanması önemlidir.
Özet (Çeviri)
The increasing need for energy in conjunction with technological developments increases the importance of energy efficiency day by day. Using energy resources more effectively and minimizing energy consumption are among the first steps that should be taken. The importance of energy efficiency offers various advantages in many aspects. First of all, the first benefit is economic savings. Energy efficiency provides significant economic savings for businesses and people, as well as on an individual basis. In addition, energy efficiency studies also contribute to reducing negative environmental impacts. Thanks to energy efficiency, negative environmental impacts resulting from energy production and consumption are reduced. Less energy consumption can reduce air and water pollution, greenhouse gas emissions and other environmental problems. Considering all these important considerations, it is critical to pay attention to a number of important elements in the design of natural gas industrial furnace combustion systems to increase energy efficiency, reduce emissions and ensure safe operation. Among the main elements: High efficiency burner use, effective automatic control systems, good insulation, pre-heating of combustion air, combustion chamber design, energy recovery, emission control, security systems, training and maintenance. Since each industrial furnace has different features and processes, it is important during the design process to adapt these elements to meet specific needs.