Özel sektördeki şehir planlama bürolarının ağsal ilişkileri: Ankara örneği
Network relationships of city planning offices in the private sector: The case of Ankara
- Tez No: 860447
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM VAROL ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Son yıllarda Türkiye'nin izlediği inşaat odaklı büyüme stratejisi başta kentsel alanlar olmak üzere tüm coğrafyalarda toprak üzerinden rantın yaratılması ve dağıtılması konusunda önemli tartışmalara konu olmuştur. Kent planlama ise değişen politikalardan ve gelişmelerden en çok etkilenen meslek alanlarının başında gelmektedir. Çalışma kapsamında Türkiye'de planlama pratiği içerisinde etkin bir rolü olan özel sektör planlama bürolarının iş kapasitelerine, kilit kişi, kurum ve kuruluşlarla olan ilişkilerine ve bu ilişkilerde ağ yapılarının etkilerine odaklanılmıştır. Bu kapsamda çalışmada hedef nüfus kapsamında seçilen planlama bürosu girişimcileri ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları, işletmelerin iş fırsatlarına erişmelerinde, rekabet edebilirliklerinde ve karşılaştıkları kısıtları aşmalarında ağ ilişkilerinden faydalandıklarını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The construction-oriented growth strategy followed by Turkey in recent years has been the subject of important discussions about the creation and distribution of rent on land in all geographies, especially in urban areas. Urban planning is one of the professional fields most affected by changing policies and developments. The scope of the study focuses on private planning offices that have an active role in the planning practice in Turkey, their relationships with key people, institutions and organizations, and the effects of network structures in these relationships. In this context, interviews were conducted with the target population in the study. Research results have revealed that businesses benefit from network relationships in accessing opportunities, their competitiveness and overcoming the constraints they face.