Evre 4 ve 5 kronik böbrek hastalığı olan hastalarda montreal bilişsel değerlendirme testi (MoCA) ile bilişsel fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of cognitive functions with the montreal cognitive assessment test (MoCA) in patients with stage 4 and 5 chronic kidney disease
- Tez No: 860467
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN NASIR BİNİCİ, DOÇ. DR. EDİP ERKUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Erzurum Bölge Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Evre 4 ve 5 Kronik Böbrek Hastalığı Olan Hastalarda Montreal Bilişsel Değerlendirme Testi (MoCA) ile Bilişsel Fonksiyonların Değerlendirilmesi KBH hastalarında sık görülen ve genellikle tanı ve tedavisi ihmal edilen bilişsel fonksiyon bozukluğunun, hastalığın morbidite ve mortalitesini artırdığı gösterilmiştir. Çalışmamızda, evre 4 ve 5 KBH olan vaka grubundan 70 olgumuzla, böbrek fonksiyonları normal olan 70 kişilik kontrol grubunu bilişsel fonksiyonlar yönüyle kıyaslamayı, bilişsel fonksiyon bozukluğu yaygınlığını tespit etmeyi, BFB oluşmasını etkileyen faktörleri araştırmayı amaçladık. SDBH olan vakaların %37,1' inde bilişsel fonksiyon bozukluğu (BFB) bulduk ve vaka grubunda kontrol grubuna göre BFB anlamlı düzeyde daha yüksek bulunduğunu (p 0.001) saptadık. KBH süresi ve dikkat alt ölçek arasında anlamlı fark (p 0,001) ve negatif yönlü orta derecede korelasyon (rho 0,334) gördük. KBH süresi ve MoCA toplam puan arasında anlamlı fark (p 0,001) ve orta derecede (rho 0,425) korelasyon bulduk.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Cognitive Functions with the Montreal Cognitive Assessment Test (MoCA) in Patients with Stage 4 and 5 Chronic Kidney Disease It has been shown that cognitive dysfunction, which is common in CKD patients and often neglected in diagnosis and treatment, increases the morbidity and mortality of the disease. In our study, we aimed to compare the cognitive functions of our 70 cases from the case group with stage 4 and 5 CKD and the control group of 70 people with normal kidney functions, to determine the prevalence of cognitive dysfunction, and to investigate the factors affecting the occurrence of CKD. We found cognitive dysfunction (CD) in 37.1% of the cases with ESRD and found that CD was significantly higher in the case group than in the control group (p 0.001). We saw a significant difference (p 0.001) and a moderate negative correlation (rho 0.334) between CKD duration and attention subscale. We found a significant difference (p 0.001) and a moderate correlation (rho 0.425) between CKD duration and MoCA total score.