Evre 3-4-5 prediyaliz kronik böbrek yetmezliği olan diyabetik ve nondiyabetik hastalarda nöropatik ağrının değerlendirilmesi
Evaluation of neuropathic pain in diabetic and non-diabetic patients with stage 3–4–5 predialysis chronic kidney disease
  1. Tez No: 992085
  2. Yazar: MERVE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UĞUR YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, prediyaliz dönemdeki evre 3-4-5 kronik böbrek hastalarında nöropatik ağrı sıklığını değerlendirmek; diyabetik ve nondiyabetik hasta gruplarında ağrı sıklığında ve niteliğinde fark olup olmadığını incelemek ve nöropatik ağrının yaşam kalitesi ile ilişkisini araştırmaktır. Çalışmaya prediyaliz dönemde izlenen evre 3-4-5 KBH hastaları dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, laboratuvar parametreleri, ek hastalıkları ve KBH etiyolojileri kaydedilmiştir. Nöropatik ağrı değerlendirmesi LANSS ölçeği ile; yaşam kalitesi değerlendirmesi SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ile yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların %28'inde LANSS skalasına göre nöropatik ağrı saptanmıştır. KBH evreleri arasında nöropatik ağrı yüzdeleri benzer bulunmuştur. Diyabetik hastalarda nöropatik ağrı prevalansının literatürde bildirilen oranlara kıyasla daha düşük saptanması, çalışmamızdaki hasta grubunun diyabet süresi, yaş ortalaması ve kronik böbrek hastalığı süresi gibi klinik özellikleri ile ilişkili olabilir. Nöropatik ağrı ile potasyum, kreatinin, Ca×P, fosfor ve parathormon düzeyleri, hastalık süresi ve vücut kitle indeksi arasında anlamlı bir ilişki saptanmazken, nöropatik ağrısı olan hastalarda hemoglobin düzeylerinin daha düşük olduğu görülmüştür. Yaşam kalitesi değerlendirildiğinde, SF-36 genel sağlık yüzdeleri evre ilerledikçe anlamlı biçimde azalmış, nöropatik ağrısı olan hastalarda SF-36'nın tüm parametrelerinde yaşam kalitesi belirgin biçimde düşük bulunmuştur. Bu bulgular, prediyaliz dönemdeki kronik böbrek hastalarında nöropatik ağrının klinik açıdan önemli olduğunu ve hastalık evresi ilerledikçe yaşam kalitesinde belirgin bir azalma ile ilişkili bulunduğunu göstermektedir. KBH'nın erken evrelerinden itibaren nöropatik ağrı taramasının yapılması, ağrı yönetiminin klinik takibe entegre edilmesi ve yaşam kalitesini korumaya yönelik çok yönlü yaklaşımların uygulanması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the prevalence of neuropathic pain in patients with predialysis stage 3–4–5 chronic kidney disease (CKD), to investigate whether there were differences in the frequency and characteristics of pain between diabetic and non-diabetic patient groups, and to examine the relationship between neuropathic pain and quality of life. Patients with stage 3–4–5 CKD who were being followed in the predialysis period were included in the study. Demographic characteristics, laboratory parameters, comorbidities, and CKD etiologies of the patients were recorded. Neuropathic pain was assessed using the Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs (LANSS) scale, and quality of life was evaluated using the Short Form-36 (SF-36) Quality of Life questionnaire. According to the LANSS scale, neuropathic pain was identified in 28% of the patients included in the study. The proportions of neuropathic pain were found to be similar across CKD stages. The lower prevalence of neuropathic pain observed in diabetic patients compared with rates reported in the literature may be related to clinical characteristics of the study population, such as duration of diabetes, mean age, and duration of chronic kidney disease. While no significant association was found between neuropathic pain and serum potassium, creatinine, calcium–phosphorus product, phosphorus, parathyroid hormone levels, disease duration, or body mass index, hemoglobin levels were found to be lower in patients with neuropathic pain. In terms of quality of life, SF-36 general health scores decreased significantly with advancing CKD stage, and patients with neuropathic pain exhibited markedly lower quality of life scores across all SF- 36 domains. These findings indicate that neuropathic pain represents a clinically significant problem in predialysis CKD patients and is associated with a substantial decline in quality of life as disease stage progresses. Early screening for neuropathic pain, integration of pain management into routine clinical follow-up, and implementation of multidimensional strategies aimed at preserving quality of life from the early stages of CKD are therefore of critical importance.