Sıcaklık ve tuz uygulamalarının Aspergillus flavus'taki kojik asit üretimine etkisi
Effect of temperature and salt applications on kojic acidproduction in Aspergillus flavus
- Tez No: 860469
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM EBRU ÖZER UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kojik asit (KA), büyümenin sabit fazı sırasında Aspergillus oryzae, Aspergillus flavus, Aspergillus tamari ve diğer bazı türler dahil olmak üzere sınırlı sayıda mikroorganizma tarafından üretilen ekonomik değere sahip ikincil bir metabolittir. İkincil metabolitler, küfler dahil olmak üzere birçok organizma tarafından üretilmektedir. İkincil metabolitler; onu üreten küfe hayatta kalma fonksiyonları sağlayarak küf ekolojisinde çok önemli roller oynamaktadırlar. KA'in küflerdeki başlıca rollerinden biri, demir alımında yer almasıdır. Demiri bağlayabilme küfler için önemlidir, çünkü demir küflerin büyümesi ve metabolizması için gerekli bir besindir. KA aynı zamanda antimikrobiyal özellikler de sergileyerek, diğer mikroorganizmaların büyümesini engelleyebilir ve aynı ortamda gelişen küflere potansiyel olarak rekabet avantajı sağlayabilir. Bu antimikrobiyal aktivite, küfün kendi bölgesini ve kaynaklarını korumasına yardımcı olmaktadır. KA, gıda ve kozmetik sektörleri için de önemli bir endüstriyel ikincil metabolittir. Gıda endüstrisinde renk düzenleyici ve koruyucu olarak kullanılırken, kozmetik ürünlerde cilt açıcı ve antioksidan olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada farklı sıcaklıkların (35°C, 40°C ve 45°C) ve farklı konsantrasyonlarda (0,1M, 0,5M, 1M) tuzların (NaCl ve KCl) A. flavus'taki KA üretimi üzerine olan etkilerine bakılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, KA üretimi üzerinde sıcaklığın önemli bir etkisi olduğu görülmüştür. En yüksek KA sentezi 35°C'de gözlenirken, en düşük KA sentezi 45°C'de kaydedilmiştir. Ayrıca, tuz uygulamalarının KA üretimini olumsuz etkilediği bulunmuştur. Bu çalışma, A. flavus'un KA üretimini etkileyen faktörleri anlama ve bu önemli ikincil metabolitin üretimini artırmaya yönelik potansiyel stratejileri belirleme konusunda yol göstermektedir. Ayrıca, elde edilen sonuçlar KA'in endüstriyel üretimi ve kullanımının optimize edilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Kojic acid (KA) is a secondary metabolite of economic value produced by a limited number of microorganisms, including Aspergillus oryzae, Aspergillus flavus, Aspergillus tamari, and some other species, during the stationary phase of growth. Secondary metabolites are produced by many organisms, including molds. Secondary metabolites; they play very important roles in mold ecology by providing survival functions to the mold that produces it. One of the main roles of KA in molds is its involvement in iron uptake. The ability to bind iron is important for molds because iron is an essential nutrient for the growth and metabolism of molds. KA may also exhibit antimicrobial properties, inhibiting the growth of other microorganisms and potentially providing a competitive advantage to molds that thrive in the same environment. This antimicrobial activity helps mold protect its territory and resources. KA is also an important industrial secondary metabolite for the food and cosmetic industries. While it is used as a color regulator and preservative in the food industry, it is used as a skin lightener and antioxidant in cosmetic products. In this study, the effects of different temperatures (35°C, 40°C, and 45°C) and different salts (NaCl and KCl) at different concentrations (0.1M, 0.5M, 1M) on KA production in A. flavus were examined. According to the study results, it was seen that temperature had a significant effect on KA production. The highest KA synthesis was observed at 35°C, while the lowest KA synthesis was recorded at 45°C. Additionally, salt applications were found to negatively affect KA production. This study guides in understanding the factors affecting KA production by A. flavus and identifying potential strategies to increase the production of this important secondary metabolite. Additionally, the results obtained will contribute to optimizing the industrial production and use of KA.