Kafkas Üniversitesi Araştırma Hastanesi sağlık çalışanlarının ağız ve diş sağlığı durumlarının aile hekimliği bakış açısı ile değerlendirilmesi
Evaluation of oral and dental health conditions of kafkas university Research Hospital health workers from the perspective of family Medicine
  1. Tez No: 860470
  2. Yazar: YUSUF ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇAKMUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ağız ve ağız içi yapıların sorunları, toplum sağlığını tehdit eden ve oldukça fazla rastlanılan problemlerden biridir. İnsanlar çoğunlukla şikâyetleri olmadan hekime başvurmamaktadır. Buna bağlı olarak da çürük ve diş kaybı gibi sorunlar gelişmektedir. Aile hekimleri olarak takibini yaptığımız populasyonları ağız ve diş sağlığı yönünden taramak, hastalığın oluşmasını engelleyecek ya da erken dönemde yapılacak tedaviyle hem diş sağlığını koruyacak hem de pahalı ve uzun işlemlerinden hastaları koruyacaktır. Biz de bu çalışmamız ile hastanemizde görev yapan sağlık çalışanlarının ağız ve diş sağlığı durumunu değerlendirmeyi, bu konuda farkındalığını arttırmayı ve bu farkındalığın sağlık çalışanları öncülüğüyle topluma yayılmasını sağlamayı amaçladık. Kafkas Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi servis, poliklinik, ameliyathane ve yoğun bakımlarında görevli 18 yaş ve üzeri 334 sağlık çalışanı ile 18 Şubat 2022 – 15 Mart 2023 tarihleri arasında yüz yüze görüşüldü. Katılımcılara önce anket formu doldurtuldu devamında her birey ağız ve diş sağlığı yönünden çalışmayı yürüten hekim aracılığıyla muayene edildi. Çalışma boyunca toplanan verilerin sayısal analizleri için SPSS 26,0 programı tercih edildi. Değişken değerlerin sürekliliği halinde Student t testi ve tek yönlü varyans analizi seçilirken, kategorik olması durumunda ki-kare ve kesinlik testlerine başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Problems of the mouth and intraoral structures are one of the most common problems that threaten public health. People often do not consult a doctor without complaints. As a result, problems such as caries and tooth loss develop. Screening the populations we follow as family physicians in terms of oral and dental health will prevent the disease from occurring or will protect dental health with early treatment and protect patients from expensive and long procedures. With this study, we aimed to evaluate the oral and dental health status of healthcare professionals working in our hospital, to raise awareness of this issue, and to spread this awareness to the society under the leadership of healthcare professionals. Face to face interviews were conducted with 334 healthcare professionals aged 18 and over working in the service, polyclinics, operating rooms and intensive care units of Kafkas University Health Practice and Research Hospital between February 18, 2022 and March 15, 2023. The participants first filled out a survey form, and then each individual was examined by the physician conducting the study in terms of oral and dental health. SPSS 26.0 program was preferred for numerical analysis of the data collected throughout the study. If the variable values were continuous, Student's t test and one-way analysis of variance were chosen, while if they were categorical, chi-square and exact tests were used.