Primer hiperparatiroidi tanılı hastalarda visfatin düzeyi kardiyovasküler risk belirteci olabilir mi?
Could visfatin level be A cardiovascular risk marker in patients with primary hyperparathyroidism?
- Tez No: 860471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Primer hiperparatiroidi (PHPT) hastalarında kardiyovasküler riskin arttığı gösterilmiştir. Visfatin; endotel disfonksiyonu ve ateroskleroz için önemli bir biyobelirteçtir. Bu çalışmada da PHPT tanılı hastalarda visfatin düzeyinin kardiyovasküler hastalık riski (KVH) ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza 43 PHPT hastası ile 44 kontrol grubu alınmıştır. PHPT tanısı alan hastalardan ve kontrol grubundan visfatin, hormon ve kolesterol paneli için serum örneği alınmıştır. Karotis intima media kalınlığı (KİMK), B-mod ultrasonografi cihazı kullanılarak ölçülmüştür. Hasta ve kontrol grubu için Framingham kardivasküler risk skoru hesaplanmıştır. Bulgular: PHPT hastalarında kontrol grubuna göre serum visfatin düzeyleri anlamlı olarak düşük olduğu tespit edildi (p=0,019).
Özet (Çeviri)
Aim: Cardiovascular risk has been shown to be increased in patients with primary hyperparathyroidism (PHPT). Visfatin is an important biomarker for endothelial dysfunction and atherosclerosis. In this study, we aimed to investigate the relationship between visfatin level and cardiovascular disease (CVD) risk in patients with PHPT. Materials and Methods: Fourthy-three PHPT patients and 44 controls were included in our study. Serum samples for visfatin, hormone and cholesterol panel were obtained from PHPT patients and control group. Carotid intima-media thickness (CIMT) was measured using B-mode ultrasonography. Framingham risk score was calculated for the patient and control groups. Results: Serum visfatin levels were significantly higher in PHPT patients compared to the control group. was found to be significantly lower (p=0.019).