TCP ve NTCP radyobiyolojik modeller: Meme ve prostat radyoterapisinde konvansiyonel ve hipofraksiyone tedaviler
TCP and NTCP radiobiological models: Conventional andhypofraction treatments in breast and prostate radiotherapy
- Tez No: 860482
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, meme ve prostat kanserinde hipofraksiyone ve konvansiyonel radyoterapi dozu uygulanan tedavi planları TCP ve NTCP radyobiyolojik model kullanarak karşılaştırılmıştır. Kocaeli Üniversitesi 2021/265 proje numaralı etik kurul onayı alınmış ve Power analizi ile belirlenen 2009-2021 yılları arasında tedavi görmüş 50 meme ve 50 prostat kanseri retrospektif olarak belirlendi. Seçilen meme hastalarına 200cGy/gün toplamda 25 fraksiyon konvansiyonel ve 264cGy/gün toplamda 17 fraksiyon hipofraksiyone yoğunluk ayarlı radyoterapi, prostat hastalarına 200cGy/gün 39 fraksiyonda konvansiyonel 670cGy/gün toplamda 5 fraksiyon ultra hipofraksiyone hacim ayarlı ark planları hesaplandı.Matlab programında TCP/NTCP radyobiyolojik modellemeyi oluşturabilme için matematiksel formülasyonları programda oluşturuldu. Elde edilen planların DVH verileri ascii formatında matlab programına aktarıldı. PTV'ler arasında hasar eşdeğer iken kalp ve sol akciğer ortalama doz, 20 ve 30 Gy alan organ hacimleri arasındaki fark hipofraksiyone tedavide anlamlı olarak daha azelde edilmiştir(0,000,0,0137,0,0023, 0,0095,0,029,0,0075). Prostat kanserinde hipofraksiyone ve konvansiyonel tedavilerde femur başları için EUD(p=0,000) hipofraksiyone tedavide anlamlı fazla olsa da her iki tedavi tekniğinin normal doku komplikansyon olasılığı(p=0,317) aynıdır. Mesane EUD ve NTCP değerleri hipofraksiyone tedavi tekniğinde konvansiyonel tedavi tekniğine göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur(0,000, 0,000). Rektum EUD değerleri her iki tedavi tekniğinde benzer doz olsa da NTCP değeri hipofraksiyone tedavi tekniğinde daha düşük hesaplanmıştır(0,0180). Prostat PTV EUD ve TCP değerleri hipofraksiyone doz alan tedavi tekniğinde anlamlı derecede fazla çıkmıştır(0,000, 0,000). Hipofraksiyone ve konvansiyonel doz tedavi tekniklerinin karşılaştırılması sonucu hipofraksiyone tedavi tekniği ile daha yüksek TCP ve EUD değeri elde edilmiş, normal dokuların da daha az doz aldığı görülmüştür. Toplam tedavi süresinin kısalığı ve kritik organların daha az doz alması sebebi ile hipofraksiyone tedavi meme kanserinde tercih edilebilir.Radyoterapi planlarında tedavi şemalarını karşılaştırmak için radyobiyolojik modeller oldukça yol göstericidir. Oluşturduğumuz MATLAB programı, radyasyon onkoloğu ve medikal fizikçi için plan değerlendirmede oldukça yardımcı bir araçtır.
Özet (Çeviri)
In this study, treatment plans with hypofractional and conventional radiotherapy dose in breast and prostate cancer were compared using TCP and NTCP radiobiological model. Kocaeli University 2021/265project number ethics committee approval was obtained and 50 breast and 50 prostate cancers that were treated between 2009 and 2021, determined by Power analysis, were determined retrospectively. For selected breast patients, 200cGy/day total 25 fractions of conventional and 264 cGy/day total 17 fractions of hypofractionated intensity modulated radiotherapy, for prostate 200cGy/day of 39 fractions conventional 670cGy/day on total5 fractions ultra-hypofractionated volume modulated arc plans were perfomed.In order to create TCP/NTCP radiobiological modeling in Matlab program, mathematical formulations were created in the program. The DVH data of the obtained plans were transferred to the matlab program in ascii format. While damage was equivalent between PTVs, the difference between heart and left lung mean dose and organ volumes receiving 20 and 30 Gy was significantly less in hypofractionated treatment (0,000, 0.0137, 0.0023, 0.0095, 0.029, 0.0075). Although EUD (p=0,000) for femoral heads in hypofractionated and conventional treatments in prostate cancer is significantly higher in hypofractionated treatment, the normal tissue complication probability of both treatment techniques (p=0.317) is the same. Bladder EUD and NTCP values were found to be significantly lower in the hypofractionated treatment technique compared to the conventional treatment technique (0.000, 2,370E- 7). Although the rectum EUD values were similar in both treatment techniques, the NTCP value was calculated lower in the hypofractionated treatment technique (0.0180). Prostate PTV EUD and TCP values were significantly higher in the hypofractionated dose treatment technique(0,000, 0,000). As a result of the comparison of hypofractionated and conventional dose treatment techniques, higher TCP and EUD values were obtained with the hypofractionated treatment technique, and it was observed that normal tissues received less doses. Hypofractionated treatment may be preferred in breast and prostate cancer because of the short duration of the total treatment and the lower doses of critical organs. Radiobiological models are very instructive to compare treatment schemes in radiotherapy plans. The MATLAB program we have created is a very helpful tool for radiation oncologist and medical physicist in evaluating plans.