Öğretimde e-değerlendirme araçlarının kullanımı üzerine bir meta-sentez çalışması
A meta-synthesis study on the use of e-assessment tools in instruction
  1. Tez No: 860515
  2. Yazar: ELİF TUNA PUSA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı, önceki çalışmalarda sıklıkla kullanılan e-değerlendirme araçlarını, çalışmalardaki bağımlı değişkenleri, bu araçların yarar ve sınırlılıklarını belirleyerek e-değerlendirme araçlarına standart oluşturmayı sağlayacak öneriler sunmaktır. Araştırma kapsamda ERIC, Scopus ve ISI Web of Knowledge veri tabanlarında belirlenen anahtar kelimeler ile tarama işlemi yapılmıştır. Bulunan tüm makaleler içerisinden 2012 - 2023 yılları arasında uygulamaya yönelik olan 41 makale araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırmanın yöntemi belli bir konudaki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koymayı sağlayan meta-sentez yöntemidir. Bu yöntem ile makalelerden elde edilen bulgular belirli temalar altında gruplandırılıp derinlemesine incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre yaygın kullanılan e-değerlendirme araçları; e-portfolyo, web tabanlı ölçme araçları, ÖYS, Web 2.0 araçları, sanal gerçeklik oyunları, mobil uygulamalar, sosyal ağlar ve bilgisayar destekli öğretim programlarıdır. Etkisi en çok incelenen bağımlı değişken öğrenci motivasyonu, akademik performans değerlendirme ve otomatik geri bildirim değişkenleridir. Etkisi en az incelenen bağımlı değişkenler toplulukla iletişim, eleştirel düşünme becerileri ve öğrenci özerkliğini desteklemedir. Geri bildirim sağlama, akademik performansı değerlendirme, öz düzenleme yapma, motivasyonu arttırma ve bireysel takip imkânı sağlama bu araçların kullanımı ile ilgili en önemli yararlardır. E-değerlendirme araçlarının en önemli sınırlılığı olarak zamansal sorunlar, internet kaynaklı sorunlar ve bu araçların sahip oldukları özelliklerin sınırlı kısmının kullanılması elde edilen bulgulardır. Araştırma kapsamındaki çalışmalarda araçları geliştirmeye yönelik öneriler daha çok bu araçlara farklı uygulama entegre etmek ve farklı sınav türleri eklemektir. Araştırmada elde edilen sonuçlar alanyazın çerçevesinde yorumlanmış ve bu yorumlara göre ileride yapılacak çalışmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify the e-assessment tools frequently used in previous studies, the dependent variables in the studies, the benefits and limitations of these tools, and to offer suggestions to set standards for e-assessment tools. Within the scope of the research, searching was carried out with the keywords determined in ERIC, Scopus and ISI Web of Knowledge databases. Among all the articles found, 41 articles related to practice between 2012 and 2023 were included in the research. The method of the research is the meta-synthesis method, which allows revealing the similarities and differences on a certain subject. With this method, the findings obtained from the articles were grouped under certain themes and examined in depth. According to the research findings, commonly used e-assessment tools are; e- portfolio, web-based measurement tools, LMS, Web 2.0 tools, virtual reality games, mobile applications, social networks and computer-assisted teaching programs. The dependent variable whose effect is most studied is student motivation, academic performance evaluation and automatic feedback variables. The dependent variables whose effects are least examined are community communication, critical thinking skills and supporting student autonomy. Providing feedback, evaluating academic performance, self-regulation, increasing motivation and providing individual follow-up opportunities are the most important benefits of using these tools. The most important limitations of e-assessment tools are temporal problems, internet-related problems and the limited use of the features these tools possess. Suggestions for improving the tools in the studies within the scope of the research mostly include integrating different applications into these tools and adding different exam types. The results obtained in the research were interpreted within the framework of the literature and suggestions were made for future studies based on these interpretations.