Depresyon hastalarında kullanılan bitkisel tedaviler ve yan etkileri
Herbal treatments used in depression patients and their side effects
  1. Tez No: 860514
  2. Yazar: DİDAR CÜZDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Depresyon, yaşamın çeşitli yönlerini etkileyen karmaşık bir durumdur ve genellikle kalıcı hüzün, umutsuzluk ve ilgi kaybı gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu makalede, depresyonun tanımı, etkileri ve tedavi yöntemleri üzerinde durulacak, ayrıca bitkisel tedavilerin rolü incelenecektir. Depresyonun epidemiyolojisi, kültürler ve popülasyonlar arasında incelenen küresel bir kamu sağlığı sorunu olduğunu göstermektedir. Epidemiyolojik veriler, depresyonun yaygınlığını, seyrini, sosyo-demografik ilişkilerini ve toplumsal maliyetlerini anlamak açısından önemlidir. Genetik faktörlerin, stresin ve olumsuz yaşam deneyimlerinin depresyon gelişiminde etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Depresyonun klinik özellikleri çeşitlidir ve bireyden bireye değişebilir. Kadınların, düşük gelir seviyesine sahip bireylerin ve belirli tıbbi durumları olanların depresyon riskine daha yatkın olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum, depresyonun genetik yatkınlık ve çevresel stres faktörlerinin bir kombinasyonu olduğunu gösteren araştırmalara dayanmaktadır. İlaç tedavisi, depresyonun farmakolojik tedavisinde geniş bir strateji yelpazesi sunar. Psikoterapi ve farmakoterapinin entegrasyonu, birleşik tedavinin majör depresif bozukluk için potansiyel faydalarını vurgular. Bitkisel tedaviler, geleneksel ilaçlara alternatif veya tamamlayıcı bir yaklaşım olarak popülerlik kazanmıştır. Safran, Bitkisel Çaylar ve Takviyeler, St. John's Wort (Kantaron), Lavanta ve Diğer Bitkisel Yağlar, Ginkgo Biloba, Adaptogen Bitkiler (Rhodiola Rosea, Ashwagandha), depresyonda 5-Hidroksitriptofan (5-HTP) ve Aromaterapi gibi bitkisel bileşiklerin depresyon tedavisinde umut vadettiği belirtilmektedir. Depresyon, genetik, çevresel ve sosyal faktörlerin karmaşık etkileşimiyle şekillenen bir durumdur. Epidemiyolojik veriler, depresyonun küresel bir sorun olduğunu ve genetik yatkınlık ile çevresel etkenlerin birleşiminin depresyon riskini artırdığını göstermektedir. İlaç tedavisi ve bitkisel tedaviler, depresyonun yönetiminde çeşitli yaklaşımlar sunar. Ancak, her bir tedavi seçeneğinin avantajları ve riskleri dikkatlice değerlendirilmelidir. Bu makale, depresyonun genel bir anlayışını sunarak, tedavi seçeneklerini ele almış ve bitkisel tedavilerin potansiyel rolüne odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Depression is a complex condition that affects various aspects of life, often manifesting with persistent sadness, hopelessness, and loss of interest. This article will focus on the definition, effects, and treatment methods of depression, also examining the role of herbal remedies. The epidemiology of depression indicates that it is a global public health issue studied across cultures and populations. Epidemiological data are crucial in understanding the prevalence, course, socio-demographic relationships, and societal costs of depression. It has been revealed that genetic factors, stress, and adverse life experiences are effective in the development of depression. The clinical features of depression are diverse and can vary from person to person. It has been observed that females, individuals with lower income levels, and those with specific medical conditions are more susceptible to depression. This situation is based on research indicating that depression is a combination of genetic predisposition and environmental stress factors. Medical treatment offers a broad spectrum of pharmacological approaches to depression. The integration of psychotherapy and pharmacotherapy emphasizes the potential benefits of combined treatment for major depressive disorders. Herbal remedies have gained popularity as an alternative or complementary approach to traditional medications. Saffron, Herbal Teas and Supplements, St. John's Wort, Lavender and Other Essential Oils, Ginkgo Biloba, Adaptogenic Plants (Rhodiola Rosea, Ashwagandha), 5-Hydroxytryptophan (5-HTP) in Depression, and Aromatherapy are mentioned as herbal compounds showing promise in depression treatment. Depression is a condition shaped by the complex interaction of genetic, environmental, and social factors. Epidemiological data underscore that depression is a global issue, and the combination of genetic predisposition and environmental factors increases the risk of depression. Both medical and herbal treatments offer various approaches to managing depression. However, careful consideration of the advantages and risks of each treatment option is essential. This article provides a general understanding of depression, addressing treatment options and focusing on the potential role of herbal remedies.