Isolation and characterization of novel silicate-solubilizing bacteria from natural habitats
Doğal habitatlardan yeni silikat çözücü bakterilerin izolasyonu ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 860521
  2. Yazar: MERCAN YÜKSEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN SELÇUK ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Chemistry, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Silkon elementinin toprakta çokça bulunduğu ve bitki büyüme ve gelişmine olan katkıları bilinmektedir. Ancak, toprakta bitkilerin direkt olarak emilim yapabileceği formda bulunmaz. Silikat çözebilen bakteriler, toprakta bulunan silikat minerallerini; besin olarak bitkilerin emilimini yapabileceği bir froma dönüştürür. Bu çalışmada yüksek silikat akümülatörü olarak bilinen pirinç bitkisi kullanılmıştır. Bu bitki Bolu'nun Kıbrıscık bölgesinden toplanıp kök bakterileri izole edilmiş ve biyokimyal özellikleri; silikat çözebilirliği, Azot fiksasyonu, Indol-3-asetik asit üretimi, Katalaz Testi, Sitokrom-c-oksidaz ve Fosfat çözünürlüğü testleri ile karakterize edilmiştir. Yapılan test sonuçlarında izole edilen bakterilerin yüksek silikat çözünürlüğüne sahip olduğu belirlenmiştir. İzole edilen bakterilerin gösterdiği bu özellik, bitkilere besin sağlanmasında önemli bir faktördür ve tarımsal uygulamalar için önemli bir potansiyele sahiptir. Bu çalışmanın bulguları, bakteriler tarafından silikat çözündürme mekanizmaları ve bunların sürdürülebilir tarım potansiyeli hakkında fikir vermektedir. Bu çalışma, bitki büyümesini teşvik etmek için bakterilerin kullanımına ilişkin giderek artan bilgi birikimine katkıda bulunmaktadır ve sürdürülebilir tarım için biyogübrelerin geliştirilmesine yeni bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is known that silica (Si) is a crucial element that is abundant in soil and helps plant development. However, it is not available in a form that plants can directly absorb. Silicate-dissolving bacteria convert the silicate minerals in the soil into a form that can be absorbed. They are helpful bacteria that enable the plant to absorb it as nutrients. Rice plant, which is in the high silica accumulator group, was used in this study. Root bacteria of plant samples collected from the Bolu/Kıbrıscık region were isolated, and biochemical properties characterized by Silica Solubility, Nitrogen Fixation, Indole acetic acid production, Catalase Test, and Phosphate Solubility tests were performed. The results showed that the isolated bacteria demonstrated a high capacity for solubilizing silicate minerals. This ability is a significant factor in plant nutrient availability and has significant potential for agricultural applications. The findings of this study offer insight into the mechanisms of silicate solubilization by bacteria and their potential for sustainable agriculture. This study contributes to the growing body of knowledge on the use of bacteria to promote plant growth. It offers a novel approach to the development of biofertilizers for sustainable agriculture.