Direct pore-based identification for fingerprint matching process
Parmak izi kimliklendirme sürecincde por temellieşleştirme sistemi
- Tez No: 860525
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET UĞUR TÖREYİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Uygulamaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi ve Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Parmak izi, adli vakaların çözümünde en önemli bilimsel ispat araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu biyometrik özellik, her bireyin parmak uçlarında bulunan benzersiz ve tanımlayıcı desenlerden oluşmaktadır. Gelişen teknoloji ve adli bilimlerdeki ilerlemeler sayesinde, parmak izi analizi, adli soruşturmalarda ve suç mahallindeki delillerin analizinde hayati bir rol oynamaktadır.Her bireyin parmak izi desenleri yaşamın erken dönemlerinde gelişmeye başlar ve bir daha asla değişmemektedir. Bu durum, parmak izini olağanüstü bir kimliklendirme aracı haline getirmektedir.. Adli vakalarda parmak izi analizi, suç mahallindeki izleri, delilleri ve kanıtları çözümlemek için kullanılmaktadır. Bu analizler, suçun nasıl işlendiği konusunda ipuçları sağlamakla kalmaz, aynı zamanda suçlu veya suçluların kimliklerinin tespit edilmesine yardımcı olmaktadır. Bilgisayar tabanlı parmak izi kimliklendirme sistemleri, geleneksel yöntemlerden daha hızlı ve kesin sonuçlar elde etmekte ve büyük veri tabanlarında parmak izi karşılaştırmalarını kolaylaştırmaktadır. Bu sistemler, suç mahallinde bulunan parmak izi ile potansiyel şüphelilerin parmak izleri arasında bağlantılar kurar ve adli soruşturmalarda doğru sonuçlar elde etmeyi sağlamaktadır. Ayrıca, parmak izi analizi sadece suçlu tespitiyle sınırlı değildir. Kayıp kişilerin veya kurbanların kimlik tespiti, afet bölgelerinde kaybolanların bulunması gibi durumlarda da oldukça kullanışlı bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.. Bu nedenle, parmak izi analizi adalet sistemleri, güvenlik birimleri ve diğer ilgili kurumlar için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Parmak izleri, bireylerin kimliklerini benzersiz bir şekilde tanımlayabilen karmaşık ve özgün özelliklerdir. Bu tanımlama süreci, genellikle üç aşamalı bir yapıya sahiptir ve bu aşamalar papil hatlarının özellikleri, minutiae noktaları ve porlar gibi detaylı özellikler üzerinden gerçekleşmektedir. Birinci seviyede, her bireyin parmak izinde bulunan papil hatlarına odaklanılmaktadır. Papil hatları, parmak yüzeyindeki kabartı ve çıkıntılardır ve her insanın parmak izinde farklı bir şekil ve akış yönüne sahiptir. Bu akış yönleri ve şekiller, bir kişinin parmak izini diğerlerinden ayırt etmede önemli bir rol oynamaktadır. İkinci seviyede, minutiae noktaları incelenir. Minutiae noktaları, papil hatlarının kesildiği veya birleştiği noktalardır. Bu noktalar, dönüş noktaları, bifurkasyonlar veya nokta sonları gibi farklı türlerde olabilir. Minutiae noktaları da, parmak izinin benzersiz özelliklerini belirlemek için kullanılmaktadır. İki parmak izi arasındaki benzersizlik genellikle bu noktaların türleri ve konumları arasındaki farklardan kaynaklanır. Üçüncü seviyede ise porlar dikkate alınmaktadır. Porlar, parmak yüzeyinde bulunan küçük deliklerdir ve her parmak izinde farklı bir dağılıma sahiptirler. Bu deliklerin konumu ve sayısı da parmak izini tanımlamak için kullanılır. Bu üç seviye, parmak izi tanımlamanın temel bileşenlerini oluşturur. Bu detaylı inceleme ve analiz, parmak izlerinin yüksek derecede benzersiz olduğunu ve bireylerin güvenilir kimlik tespitinde kullanılabilecek etkili bir biyometrik yöntem olduğunu göstermektedir. Mevcut görüntüleme sistemlerinin parmak izi tespitinde yaşadığı bazı yetersizlikler ve por detaylarının istenilen seviyede olmaması, üçüncü seviye kimliklendirmenin yaygın kullanımını sınırlamaktadır. Bu faktörler, parmak izi tanıma teknolojisinin karşılaştığı zorluklara işaret etmektedir. Birincil sorunlardan biri, görüntüleme sistemlerinin parmak izlerini yeterince net ve detaylı bir şekilde yakalayamama ihtimalidir. Böyle bir süreç, görüntüleme sistemlerinin veri toplama sürecini zorlaştırabilir ve sonuç olarak parmak izinin tam ve doğru bir temsilini sağlamada zorluklar yaratabilmektedir. İkinci olarak, üçüncü seviye kimliklendirmenin temel dayanağı olan por detaylarının istenilen seviyede olmaması, kimliklendirme sisteminin güvenilirliğini etkileyebilmektedir. Porlar, parmak izlerinde benzersiz özellikler sağlayan kritik noktalardır. Ancak, bazı durumlarda porların yeterince belirgin olmaması veya görüntüleme sistemlerinin bu noktaları doğru şekilde algılayamaması, tanıma doğruluğunu azaltabimektedir. Bu yetersizlikler, parmak izi tanıma teknolojisinin geliştirilmesi ve güvenilirliğinin artırılması gerekliliğini de vurgulamaktadır. Görüntüleme sistemlerinin daha hassas hale getirilmesi, farklı koşullarda bile daha net ve detaylı görüntülerin elde edilmesi için önemlidir. Aynı zamanda, por detaylarının daha güvenilir bir şekilde yakalanması ve işlenmesi için algoritmaların ve veri analiz yöntemlerinin geliştirilmesi öenm arz etmektedir. Bu çözüm odaklı yaklaşımlar sayesinde, üçüncü seviye kimliklendirme potansiyelini daha fazla gerçekleştirebilir ve parmak izi tanıma teknolojisinin güvenilirliği ve yaygın kullanılabilirliği artırılabilir. Faili meçhul veri tabanında yer alan porlara dayalı görüntülü parmak izi kayıtlarının herhangi bir objektif değerlendirme kriterine tabi tutulmadan sadece depolanması, parmak izi analizi ve kimliklendirme alanında yürütülecek potansiyel çalışmaların önemini açıkça ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, söz konusu veri tabanındaki eksik bilgilerin varlığı, bu alandaki derinlemesine araştırmaların kaçınılmazlığını vurgulamaktadır. Porlara dayalı görüntülü parmak izleri, bireylerin benzersiz biyometrik özelliklerini yansıtan kritik verileri içermektedir. Ancak bu verilerin sadece depolanarak herhangi bir değerlendirme sürecine tabi tutulmadan saklanması, bu alanda yeni yöntemlerin geliştirilmesi ve güncel teknolojilerin optimize edilmesi açısından oldukça önemlidir. Herhangi bir değerlendirmeye tabi tutulmayan por görüntüsü detayına sahip olay yeri parmak izi kayıtlarının veri tabanında yer alması, araştırmacıların parmak izi analizi konusundaki mevcut sınırlamaları ve zorlukları daha iyi anlamalarını sağlamaktadır. Bu eksiklikler, yeni yaklaşımların ve tekniklerin ortaya çıkmasına yol açarak parmak izi analizindeki doğruluk, kesinlik ve güvenilirliği artırma potansiyeli sunmaktadır. Bu bağlamda, veri tabanındaki porlara dayalı görüntülü parmak izi kayıtlarının sistematik bir şekilde incelenmesi ve analiz edilmesi, parmak izi tabanlı kimliklendirme sistemlerinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için kritik öneme sahiptir. Araştırmacılar, bu eksik verileri kullanarak yeni algoritmaların ve yöntemlerin oluşturulmasına odaklanarak, adli soruşturma süreçlerinin iyileştirilmesi ve güvenlik alanında daha etkin çözümlerin bulunması yolunda adımlar atabilir. Faili meçhul veri tabanındaki porlara dayalı görüntülü parmak izi kayıtlarının değerlendirme kriterlerine tabi tutulmadan korunması, parmak izi analizi ve kimliklendirme alanındaki ilerlemenin temel taşıdır. Bu kayıtların dikkatli bir şekilde incelenmesi, daha güvenilir ve etkili güvenlik uygulamalarının geliştirilmesine katkıda bulunabilir. Yapılan araştırma, geleneksel parmak izi kimliklendirme yöntemlerinin ötesine geçerek, yenilikçi bir yaklaşım sunmaktadır. Bu çalışmada, klasik parmak izi kimliklendirme metotlarından farklı olarak porların daha ayrıntılı bir şekilde incelendiği hiperspektral bir görüntüleme sistemi olan“DocuCenter NIRVIS”cihazını ve“Projectina Image Acquisition-7000”yazılımını kullanarak özgün bir veri seti oluşturulmuştur. Bu veri seti, parmak izi eşleştirmesi için geliştirilen doğrudan por tabanlı bir kimliklendirme sistemi için temel oluşturmuştur. Geleneksel parmak izi kimliklendirme yöntemleri genellikle deri yüzeyinin genel özelliklerini kullanarak çalışırken, bu araştırma hiperspektral görüntüleme ile porlara odaklanmaktadır. Hiperspektral görüntüleme, farklı dalga boylarında yüksek çözünürlüklü görüntüler elde ederek, porların daha ayrıntılı özelliklerini yakalayabilmektedir. Bu sayede, her bireyin parmak izindeki benzersiz por desenleri daha hassas bir şekilde analiz edilmiş ve kimliklendirme için daha güvenilir sonuçlar elde edilebilmiştir. DocuCenter NIRVIS cihazı ve Projectina Image Acquisition-7000 yazılımı, bu hiperspektral görüntüleme yaklaşımını kullanarak özel bir veri seti oluşturmuştur. Bu veri seti, farklı bireylerin parmak izlerinin hiperspektral görüntülerini içermekte ve her bir porun benzersiz özelliklerini yakalayan verileri içermektedir. Bu veri seti, por tabanlı kimliklendirme sisteminin geliştirilmesi ve test edilmesi için bir temel sağlamaktadır. Yapılan araştırma geleneksel parmak izi tanıma yöntemlerinin sınırlamalarını aşmak ve daha güvenilir, doğru ve hassas bir kimliklendirme sistemini sağlamak amacıyla yeni bir yaklaşım sunmaktadır. Bu çalışma kapsamında, oluşturulan 1050 parmak izi veri setinde yer alan porlar,“Computer Vision Annotation Tool”adlı bir program aracılığıyla manuel olarak işaretlenmiştir. Bu aşama, her parmak izinin üzerinde bulunan porların belirlenmesini ve tanımlanmasını içermektedir. Manuel işaretlemenin kullanılması, porların hassas ve doğru bir şekilde belirlenmesini sağlamak amacıyla tercih edilmiştir. Porların işaretlenmesi aşamasının ardından, bir sonraki adımda iteratif en yakın nokta algoritması temelli bir puanlama sistemi uygulanmıştır. Bu algoritma, veri setindeki farklı parmak izlerini karşılaştırarak benzer por desenlerini tespit etmektedir. Bu sayede, bir parmak izinin içerdiği porların diğer parmak izlerindeki benzer por desenleriyle eşleştirilmesi sağlanmıştır. Bu adım, her bir porun benzersiz özelliklerinin belirlenmesini ve farklı parmak izleri arasında karşılaştırmalar yapılmasını sağlamaktadır. Puanlama sistemi, iteratif en yakın nokta algoritması tarafından bulunan benzer por eşleştirmelerini değerlendirmiştir. Her bir eşleştirme için bir puan hesaplanmış olup bu puan porların ne kadar benzer olduğunu göstermektedir. Yüksek puan alan eşleştirmeler, farklı parmak izleri arasındaki ortak por desenlerini belirlemek için kullanılmıştır. Bu aşama, parmak izleri arasında daha kesin eşleştirmelerin yapıldığı ve olay yerindeki parmak izlerinin tespit edildiği kritik bir aşamadır. Çalışma manuel olarak işaretlenen porların, iteratif en yakın nokta algoritmasına dayalı puanlama sistemi kullanılarak başarılı bir şekilde analiz edilmesini sağlamaktadır. Bu yaklaşım, parmak izi eşleştirmesinde daha doğru sonuçların elde edilmesine olanak tanırken, olay yeri parmak izlerinin belirlenmesinde de önemli bir adımı temsil etmektedir. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgular, incelenen gözeneklerin miktarı ile işaretlemenin kesinliği arasında doğrudan bir korelasyon olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Bu bulgular, parmak izi verilerinin daha etkili bir şekilde işaretlenmesinin, sonuçların güvenilirliği ve eşleşme başarısını doğrudan etkilediğini göstermektedir. Elde edilen sonuçlara göre, incelenen por sayısının artması ve bu porların daha hassas bir şekilde işaretlenmesi, eşleşme puanlarında dikkate değer bir artışla sonuçlanmıştır. Yani, her bir parmak izindeki porların daha detaylı ve kesin bir şekilde belirlenmesi, parmak izi eşleştirmesinin doğruluğunu ve güvenilirliğini artırmıştır. Bu bulgular, porların belirgin bir şekilde işaretlenmesinin, iteratif en yakın nokta algoritmasına dayalı puanlama sistemi tarafından kullanıldığında, parmak izleri arasındaki benzerliklerin daha doğru bir şekilde tespit edilmesini sağladığını göstermektedir. Porların daha iyi işaretlenmesi, bu eşleşme puanlarının yükselmesine neden olmuş ve algoritma daha güvenilir verilere dayalı olarak daha kesin eşleşmeleri belirleyebilmiştir. Bu bağlamda, çalışmanın temel sonuçları incelenen por sayısının artırılması ve por işaretlemelerinin hassasiyetinin artırılmasıyla parmak izi eşleştirme sisteminin başarısının arttığını göstermektedir. Aynı zamanda, yapılan sorgulama sonuçları, eşleşen parmak izlerinin ardından gelen veri tabanındaki diğer sıralı parmak izlerinin puanlarının belirgin bir şekilde daha düşük olduğunu açıkça göstermektedir. Bu durum, önerilen por tabanlı kimliklendirme yaklaşımının etkinliğini ve diğer yöntemlere kıyasla üstünlüğünü vurgulamaktadır. Elde edilen sonuçlara göre, eşleşen parmak izleri için yüksek puanlar elde edilirken, sonrasında gelen diğer parmak izleri için puanların belirgin bir şekilde düşük olduğu görülmüştür. Bu durum, önerilen por tabanlı yaklaşımın, benzersiz por desenlerini daha etkili bir şekilde kimliklendirme ve eşleştirme yeteneğini yansıtmaktadır. Bu sonuçlar, çalışmanın geleneksel parmak izi kimliklendirme yöntemlerindeki eksiklikleri ele aldığını ve bu eksiklikleri gidermek için yeni bir yaklaşım sunduğunu göstermektedir. Özellikle gelişmiş hiperspektral görüntüleme teknolojisinin kullanılması, porların daha net ve ayrıntılı bir şekilde işaretlenmesini mümkün kılarak, parmak izi eşleştirmesinde daha yüksek bir doğruluk elde etmede önemli bir rol oynamaktadır. Çalışmanın vurguladığı gibi, porların ayrıntılı analizi ve benzer por desenlerinin doğru bir şekilde tespiti, parmak izi kimliklendirmesinin güvenilirliğini artırabilir. Bu nedenle, geliştirilen por tabanlı yaklaşımın, parmak izi kimliklendirme alanında daha doğru, hassas ve güvenilir sonuçlar elde etme potansiyelini ortaya koyduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Fingerprint, is considered one of the most crucial scientific tools in solving criminal cases. This biometric feature is composed of unique and distinctive patterns found on the fingertips of each individual. With advancing technology and progress in forensic sciences, fingerprint analysis plays a vital role in forensic investigations and the analysis of evidence at crime scenes. The fingerprint patterns of each individual start to develop in early stagesof life and never change thereafter. This fact makes fingerprints an exceptional means of identification. In criminal cases, fingerprint analysis is used to decipher traces, evidence, and clues at crime scenes. These analyses not only provide insights into how a crime was committed but also assist in identifying the culprits or individuals involved. Computer-based fingerprint identification systems yield faster and more accurate results compared to traditional methods, making fingerprint comparisons in large databases easier. These systems establish connections between fingerprints found at crime scenes and potential suspects' fingerprints, ensuring accurate results in forensic investigations. Furthermore, fingerprint analysis is not limited to criminal identification. It also proves highly useful in situations like identifying missing persons or victims and locating individuals lost in disaster areas. Therefore, fingerprint analysis has become an indispensable tool for justice systems, security agencies, and related institutions. Fingerprints are complex and unique characteristics that can uniquely identify individuals. This identification process typically consists of three levels, involving the features of ridge patterns, minutiae points, and pores. In the first level, the focus is on the ridge patterns present on the fingertips of each individual. Ridge patterns are raised areas on the fingertip surface and possess distinct shapes and flow directions for each person. These flow directions and shapes play a significant role in distinguishing one person's fingerprint from another's. In the second level, minutiae points are examined. Minutiae points are locations where ridge patterns intersect or bifurcate. These points can take various forms such as ridge endings, bifurcations, or ridge dots. Minutiae points are also utilized to determine the unique features of a fingerprint. The distinctiveness between two fingerprints often arises from differences in the types and positions of these points. The third level involves considering pores. Pores are tiny holes on the fingertip surface and have unique distributions in each fingerprint. The location and number of these holes are also used for fingerprint identification. These three levels constitute the fundamental components of fingerprint identification. This detailed examination and analysis demonstrate the high uniqueness of fingerprints and their effectiveness as a reliable biometric method for identity verification. However, there are some limitations and challenges faced by fingerprint identification technology. One primary issue is the potential inability of imaging systems to capture fingerprints with sufficient clarity and detail. Such a process can complicate data collection for imaging systems and consequently hinder providing a complete and accurate representation of fingerprints. Secondly, the insufficient level of porosity details for the third-level identification limits the widespread use of this form of identification. These factors highlight the challenges faced by fingerprint recognition technology. It's essential to enhance the sensitivity of imaging systems to obtain clearer and more detailed images even under varying conditions. Additionally, developing algorithms and data analysis methods to capture and process pore details more reliably is crucial. These solution-oriented approaches can unleash the potential of third-level identification, improving the reliability and widespread use of fingerprint recognition technology. Preserving pore-based fingerprint records in the unsolved cases database without subjecting them to any objective evaluation criteria underscores the importance of potential research in fingerprint analysis and identification. In this context, the presence of missing information in the said database emphasizes the inevitability of in-depth research in this field. Fingerprints captured in image records based on pores alone contain critical data reflecting individuals' unique biometric features. However, storing this data without subjecting it to any assessment process is of great significance for developing new methods and optimizing current technologies in the field of fingerprint analysis and identification. This way, the existence of incomplete data in the database highlights the necessity for comprehensive research in this area. Such gaps pave the way for the emergence of novel approaches and techniques, thereby enhancing the accuracy, precision, and reliability of fingerprint analysis. In this context, systematic examination and analysis of image records based on pores in the database are crucial for the development and reinforcement of fingerprint-based identification systems. The scientific community can focus on creating new algorithms and methods using this missing data, taking steps toward improving the forensic investigation process and finding more effective solutions in the field of security. Preserving image records based on pores in the unsolved cases database without subjecting them to evaluation criteria is the cornerstone of progress in fingerprint analysis and identification. Careful examination of these records can contribute to the development of more reliable and effective security applications. The research presented offers an innovative approach that goes beyond traditional fingerprint identification methods. In this study, an original dataset was created using a hyperspectral imaging system called“DocuCenter NIRVIS”and the“Projectina Image Acquisition-7000”software, where pores are more thoroughly examined compared to classical fingerprint identification methods. This dataset served as a foundation for a direct pore-based identification system developed for fingerprint matching.