Çevresel kalite maliyetleri çerçevesinde karbon maliyetleri ve bir üretim işletmesinde uygulama
Carbon costs within the framework of environmental quality costs and application in a production business
  1. Tez No: 860527
  2. Yazar: FARUK KAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS NACİ TANIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Sanayi devriminden bu yana atmosferdeki karbondioksit oranındaki yoğun artış, küresel iklimde büyük değişikliklere sebep olmaktadır. Bu durum tüm canlı ve cansız ekosistemleri olumsuz etkilemektedir. Bu noktada işletmelere düşen görev ise sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik bakış açısıyla faaliyetlerini yürüterek, doğal kaynakları verimli kullanmak, çevreye verilecek zararı ortadan kaldırmak için karbon maliyetlerini yöneterek, hem karbon maliyetlerini hem de karbon salınımlarını azaltmaktır. Bu tez çalışmasının amacı, karbon salınımlarının yoğun olduğu çimento sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede, karbon maliyetlerini ve karbon salınımlarını tespit ederek incelemektir. Maliyet muhasebesi çalışmalarına uygun olduğu için yöntem olarak olay çalışması tercih edilmiştir. Çalışmada kullanılan veriler, işletmenin 2020, 2021 ve 2022 yıllarını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The intense increase in carbon dioxide in the atmosphere since the industrial revolution has caused major changes in the global climate. This situation negatively affects all living and non-living ecosystems. At this point, the duty of businesses is to reduce both carbon costs and carbon emissions by carrying out their activities from a social responsibility and sustainability perspective, using natural resources efficiently, and managing carbon costs to eliminate damage to the environment. The aim of this thesis is to identify and examine carbon costs and carbon emissions in a company operating in the cement sector, where carbon emissions are intense. Case study method was preferred as a method because it is suitable for cost accounting studies. The data used in the study covers the company's years 2020, 2021 and 2022.