Sürdürülebilir ofis yapılarının uluslararası sertifikasyon sistemleri bağlamında değerlendirilmesi: Çoklu vaka analizi
Evaluation of sustainable office buildings within the context of international certification systems: A multi-case study
  1. Tez No: 1015059
  2. Yazar: HUSSEIN ABDULKADHIM MAZYED MAZYED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABA MATİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Günümüzde artan kullanıcı sağlığına yönelik riskler ve derinleşen çevresel sorunlar, bina tasarımını yalnızca enerji verimliliği odaklı bir teknik problem olmaktan çıkararak, sürdürülebilirlik, konfor ve sağlık boyutlarının birlikte ele alınmasını gerektiren çok katmanlı bir tasarım sürecine dönüştürmüştür. Bu çalışma, sürdürülebilir ofis yapılarında akıllı bina teknolojileri ile sağlık odaklı tasarım kriterleri arasındaki ilişkiyi uluslararası sertifikasyon sistemleri bağlamında incelemekte ve bu yaklaşımların mekânsal, çevresel ve kullanıcıya ilişkin etkilerini değerlendirmektedir. Araştırmada nitel ağırlıklı çoklu vaka analizi yöntemi benimsenmiş; LEED, WELL ve BREEAM gibi çevresel ve sağlık odaklı sertifikasyon sistemlerine sahip altı uluslararası ofis binası inceleme kapsamına alınmıştır. Literatür taramasıyla oluşturulan kuramsal çerçeve doğrultusunda, IoT tabanlı bina yönetim sistemleri, enerji yönetimi stratejileri ve iç mekân kalite göstergeleri analiz edilmiştir. Çalışmada teknik sistemlerin ayrıntılı betimlemeleri bilinçli olarak sınırlandırılmış; bunun yerine akıllı teknolojiler ile sağlık odaklı tasarım ilkeleri (iç hava kalitesi, doğal aydınlatma, biyofilik tasarım ve düşük emisyonlu malzeme kullanımı) arasındaki etkileşim mimari tasarım bağlamında ele alınmıştır. Vaka analizleri karşılaştırmalı bir çerçevede değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, akıllı bina teknolojileri ile sağlık odaklı tasarım yaklaşımlarının birlikte ele alınmasının enerji verimliliği, kullanıcı konforu ve iç mekân çevre kalitesi üzerinde olumlu katkılar sağlayabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, yüksek uygulama maliyetleri, sistem entegrasyonundaki zorluklar ve sertifikasyon süreçlerindeki standart farklılıklar, bu yaklaşımların yaygınlaşmasında önemli sınırlayıcı unsurlar olarak öne çıkmaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, akıllı bina teknolojileri ile sağlık odaklı tasarım yaklaşımlarının sürdürülebilir ofis yapıları üzerindeki etkilerini uluslararası sertifikasyon sistemleri çerçevesinde değerlendiren karşılaştırmalı bir analiz yaklaşımı sunmakta; gelecekte daha sürdürülebilir ve kullanıcı odaklı ofis yapılarının geliştirilmesine yönelik uygulanabilir stratejiler önermektedir.
Özet (Çeviri)
The increasing risks associated with user health and escalating environmental challenges have transformed building design from a purely technical optimization task into a multi-layered design process that requires the integrated consideration of sustainability, comfort, and human well-being. This study examines the relationship between smart building technologies and health-oriented design criteria in sustainable office buildings within the context of international certification systems, and evaluates their architectural, environmental, and user-related impacts. A qualitative multi-case study methodology was adopted, and six international office buildings certified under environmental and health-oriented certification systems such as LEED, WELL, and BREEAM were selected for analysis. Based on a theoretical framework developed through an extensive literature review, the study investigates IoT-based building management systems, energy management strategies, and indoor environmental quality indicators. Detailed technical descriptions were intentionally limited; instead, the analysis focuses on the interaction between smart technologies and health-oriented design principles, including indoor air quality, natural lighting, biophilic design, and the use of low-emission materials. The case studies were evaluated within a comparative analytical framework. The findings indicate that the combined application of smart building technologies and health-oriented design approaches contributes positively to energy efficiency, user comfort, and indoor environmental quality. However, the study also identifies significant limitations, particularly high implementation costs, system integration challenges, and inconsistencies across certification standards, which constrain broader adoption. Overall, this research presents a comparative analytical approach for evaluating the impacts of smart building technologies and health-oriented design strategies on sustainable office buildings within the framework of international certification systems. The study also offers practical insights that may contribute to the development of more sustainable and user-oriented office environments in the future.