Implementation of total quality management and its effect on achieving sustainable development in developing countries: An empirical research
Toplam kalite yönetiminin uygulanması ve gelişmekte olan ülkelerde sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasına etkisi: Ampirik bir araştırma
- Tez No: 697402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışma, kuruluşlarda sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleştirilmesinde toplam kalitenin oynadığı stratejik rolü vurgulamayı amaçlamaktadır. Teorik kısım, toplam kalite ilkeleri ve kavramlarının rekabet avantajına ulaşmak için bir strateji olarak benimseyin sunmaktadır. Ayrıca ISO 9000, 18000. 26000,14000 sertifikalarına dayanarak; sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde çevresel, sosyal ve ekonomik hususlara uyum sağlamaya çalışan çeşitli toplam kalite modelleri tartışılmaktadır. Çalışmanın, Sadanese Petroleum Pipelines Şirket ile ilgili çalışmanın uygulamalı bölümünde, görüşmeler ve anketler aracılığıyla toplam kalitenin sürdürülebilir kalkınmaya ulaşmada oynadığı stratejik rolü araştırdı ve şirketin sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için ortalama bir düzeyde toplam kalite stratejisine güvendiğini bulunmaktadır. Çalışma, ISO 9000 şartlarının elde edilmesinin kuruluşların maliyetleri ve israfı azaltmasını sağladığını ortaya koymaktadır. Operasyonlar ve ürün kalitesi ile verimliliği artırması, müşteri memnuniyeti sağlaması, rekabet gücünü güçlendirmek, pazar payını ve katma değeri artırması, finans performansını iyileştirmek ve iyi bir itibar oluşturmak ve böylece ekonomik açıdan sürdürülebilir kalkınmaya ulaşmaya katkıda bulunmaktadır. Ayrıca, ISO 14000 sertifikasının alınması, enerji tüketiminin ve doğal kaynakların rasyonelleştirilmesine, kirliliğin azaltılmasına, çevre yasalarına ve mevzuatına uyulmasına, tüketicilerin korunmasına, ihracat gerekliliklerinin yerine getirilmesine ve iyi bir üne ulaşmaktadır. Böylelikle çevresel açıdan sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmaktadır. ISO 26000 ve OHSAS 18000'in benimsenmesi, yüksek derecede iş tatmini yanında iş kazalarının da azalmasını sağlarken, böylece sosyal boyutta sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmaktadır. Buna göre, kuruluşun ISO 9000.14000.26000 ve 18000 şartlarını bütünleşmiş ve sürekli bir şekilde kullanmasının sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasına katkı sağladığı söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study highlights the strategic role total quality plays in achieving sustainable development in organizations. The theoretical part discussed how to integrate total quality principles and concepts as a strategy to achieve competitive advantage. In addition, various total quality models adapting to environmental, social, and economic considerations in the framework of sustainable development were discussed. Which is derived from ISO 9000, 18000.26000.14000 certifications. In the applied part of the study about Sudanese Petroleum Pipelines Company investigated the strategic role total quality plays in achieving sustainable development through interviews and questionnaires and found that the company relies on an average level on the total quality strategy to achieve sustainable development. The study revealed that obtaining ISO 9000 specifications enables organizations to reduce costs and waste, improve productivity through operations and product quality, gain customer satisfaction, strengthen competitiveness, increase market share, and added value, improve financial performance, and build a good reputation .Thus contribute to achieving sustainable development in economic terms. Moreover, obtaining ISO 14000 certification leads to rationalizing energy consumption and natural resources, reducing pollution, conforming to environmental laws and legislation, protecting consumers, achieving export requirements, and well prominence. Thus, achieving sustainable development in environmental terms. While ISO 26000, and OHSAS 18000 adoption leads to reduced workplace accidents, in addition to a high degree of job satisfaction, thus achieving sustainable development in the social dimension. The study concluded that the organization's use of ISO 9000, 14000, 26000 and 18000 specifications in an integrated and continuous manner contributes to achieving sustainable development.