Su örneklerinde bazı katyonların tayininde ICP-MS ve iyon kromatografi metodunun kullanılması
Use of ICP-MS and ion chromatography on the determination of some cations in water samples
  1. Tez No: 860540
  2. Yazar: AZİZE NUR OKUDUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMAHAT KÜÇÜKKOLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Vücudun mineral ve eser element ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olan su, insan yaşamının her anında üreme, beslenme, solunum ve boşaltım yapma gibi yaşam faaliyetlerin gerçekleşebilmesi için temel bir besin maddesidir. Suyun içerisinde birçok element ve mineral bulunmaktadır. Kalsiyum, magnezyum, sodyum ve potasyum içme sularında doğal olarak bulunan minerallerdir ve bunlar suyun kaynağına göre farklı konsantrasyonlara sahiptirler. Nüfus artışı, endüstriyel faaliyetler ve kentleşme su kirlenmesinin ana kaynaklarıdır. Su örneklerinde metal miktarlarının belirlenmesi kirlilik oranının tespiti açısından büyük önem taşımaktadır. Son zamanlarda su analizleri zorunlu hale gelmeye başlamıştır. Vücudumuz için önemli olan suyun içeriğini bilerek içmemiz büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında su örneklerinde (yer altı suyu, yüzey suyu, ultra saf su, çeşme suyu) bulunan dört katyonun (sodyum, potasyum, magnezum ve kalsiyum) eşzamanlı analizleri İndüktif Eşleşmiş Plazma Kütle Spektrometresi (ICP-MS) ve İyon Kromatografi cihazları ile gerçekleştirildi ve elde edilen sonuçların istatiksel karşılaştırılması yapılmıştır. ICP-MS diğer yöntemlere göre daha hızlı olması, daha düşük konsantrasyonlarda çalışılması bakımından birçok avantaja sahiptir.
Özet (Çeviri)
Water, which helps meet the body's mineral and trace element needs, is an essential nutrient for vital activities such as reproduction, nutrition, respiration and excretion at every moment of human life. There are many elements and minerals in water. Calcium, magnesium, sodium and potassium are minerals naturally found in drinking water, and they have different concentrations depending on the source of the water. Population growth, industrial activities and urbanization are the main sources of water pollution. Determination of metal amounts in water samples is of great importance in determining the pollution rate. Recently, water analysis has started to attract great attention. It is of great importance that we drink water knowing its content, which is important for our body. In this thesis study, simultaneous analyzes of four cations (sodium, potassium, magnesium and calcium) in water samples (groundwater, surface water, ultrapure water, tap water) were carried out with Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry (ICP-MS) and Ion Chromatography devices and it was investigated whether the results obtained were in agreement with each other. ICP-MS has many advantages compared to other methods in terms of being faster and working at lower concentrations.