Yetişkinlerde dindarlığın yalnızlık, huzur ve mutlulukla ilişkisi: Adana örneği
The relationship between religiosity and loneliness, peace and happiness in adults: Adana example
  1. Tez No: 860539
  2. Yazar: FADİME ŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAYIKLIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu araştırmada Adana merkez ilçeleri Çukurova, Seyhan, Yüreğir, Sarıçam ve Karaisalı'da yaşayan 18-65 yaş aralığındaki yetişkinlerin dindarlığının yalnızlık, huzur ve mutlulukla ilişkisi incelenmiş ve bu ilişkiyi etkileyebileceği düşünülen çeşitli demografik faktörler de araştırılmıştır. Araştırma, betimsel ve nicel desenli olup ilişkisel tarama modeli ile hazırlanmıştır. Araştırma örneklemi, basit raslantısal yöntemle seçilen gönüllü 298'i kadın, 210'u erkek 508 kişiden oluşmaktadır. Araştırma verilerini toplamak üzere hazırlanan anket formunda sosyo-demografik değişkenlere dair bilgi formu, Dinsel Yaşayış Ölçeği, UCLA Yalnızlık Ölçeği, Huzur Ölçeği ve Oxford Mutluluk Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde Pearson Moment ve Spearman Rho korelasyon analizi, Bağımsız Gruplar t-Testi, Mann-Whitney U Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Kruskal-Wallis H testi teknikleri kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre dindarlıkla yalnızlık arasında düşük düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu, dindarlık ile huzur ve mutluluk arasında ise pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu bulgulanmıştır. Araştırma bulgularında yalnızlık ile huzur arasında düşük düzeyde, negatif ve anlamlı bir ilişki; yalnızlık ile mutluluk arasında düşük düzeyde, negatif ve anlamlı bir ilişki, huzur ile mutluluk arasında orta düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, ilgili alan yazın çerçevesinde tartışılmış, araştırmacılara birtakım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between religiosity and loneliness, peace and happiness of adults aged 18-65 living in Adana's central districts Çukurova, Seyhan, Yüreğir, Sarıçam and Karaisalı were examined and various demographic factors that were thought to affect this relationship were also investigated. The research has a descriptive and quantitative design and was prepared with a relational scanning model. The research sample consists of 298 women, 210 men and 508 volunteers selected by simple random method. In the questionnaire prepared to collect the research data, the information form about the socio-demographic variables, Religious Living Scale, UCLA Loneliness Scale, Peace Scale and Oxford Happiness Scale were used. Pearson Moment and Spearman Rho correlation analysis, Independent Groups t-Test, Mann-Whitney U Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Kruskal-Wallis H test techniques were used to analyze the data. According to the results obtained, it was found that there was a low, positive and significant relationship between religiosity and loneliness, and a positive and significant relationship between religiosity and peace and happiness. In the research findings, a low level, negative and significant relationship between loneliness and peace; A low level, negative and significant relationship was found between loneliness and happiness, and a moderate, positive and significant relationship between peace and happiness. Obtained findings were discussed within the framework of the related literature, and some suggestions were presented to the researchers.