Çok programlı Anadolu Lisesi okul yöneticilerinin okulun fiziki kaynaklarının yeterliliği ve etkili kullanımına ilişkin görüşleri
Opinions of multi-program Anatolian High School principals on adequacy and effective use of school's physical resources
- Tez No: 860572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YÜCEL ERTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı Çok Programlı Anadolu Lisesi (ÇPAL) okul yöneticilerinin, okulun fiziki kaynaklarının yeterliliği ve etkili kullanımına ilişkin görüşlerini alarak, bu okulların fiziki anlamda yeterliliklerini, eksikliklerini ortaya koyabilmektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmış olup, araştırmanın çalışma grubunu Zonguldak ili genelinde bulunan toplam 8 Çok Programlı Anadolu Lisesi'nden 14 okul yöneticisi (6 okul müdürü ve 8 okul müdür yardımcısı) oluşturmaktadır. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme formuyla toplanmış, Covid-19 pandemi krizi sebebiyle zoom uygulaması yardımıyla uzaktan görüşme yoluyla elde edilen veriler içerik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma verilerinden elde edilen bulgular katılımcıların cevaplarından alıntılar yapılarak yorumlanmıştır. Araştırmanın bulgularında ÇPAL'lerinin genellikle nüfusun az olduğu küçük ilçelerde ve beldelerde kurulduğu, bu okulların binalarının genellikle ÇPAL olarak yapılmak yerine bölgedeki atıl durumda bulunan misafirhane, belediye binası, eski ilkokul, ortaokul veya genel lise binasının Çok Programlı Anadolu Lisesi'ne dönüştürülmesi yoluyla açıldığı tespit edilmiştir. Fiziki olarak Anadolu Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi ve Anadolu İmam Hatip programlarında eğitim vermeye yeterli olmayan bu okullardan bazılarının bünyelerin de özel eğitim ve okul öncesi alanlarında da eğitim verildiği görülmüştür. Derslik, atölye ve ibadethanesi olmayan bu okulların ayrıca sosyal, sportif ve kültürel faaliyetlerini gerçekleştirileceği çok amaçlı salon/konferans salonu, spor salonu, resim/müzik atölyesi vb. alanlarının da olmadığı görülmüştür. Bu eksiklikler ise okul yöneticileri ve çevre imkânlarıyla standartlara uygun olmasa da giderilmeye çalışılmıştır. Atölyelerin kurulmaya çalışıldığı, derslikten devşirme çok amaçlı salonlarının yapılmaya çalışıldığı, resim/müzik, şiir dinletisi vb. çalışmaların da bodrum, koridor gibi alanlarda yapılmaya çalışıldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the physical adequacy and deficiencies of these schools by taking the opinions of the Multi-Program Anatolian High School (MPAHS) administrators on the adequacy and effective use of the school's physical resources. Case study design, which is one of the qualitative research methods, was used in the research, and the study group of the research consists of 14 school administrators (6 school principals and 8 assistant principals) from 8 MPAHs in Zonguldak province. The research data were collected with a semi-structured interview form, and the data obtained through remote interviews with the help of the zoom application due to the Covid-19 pandemic crisis were analyzed by content analysis method. The findings obtained from the research data were interpreted by quoting the answers of the participants. In the findings of the research, it has been determined that MPAHSs are generally established in small districts and towns with low population, and the buildings of these schools are generally opened by converting the dormitory, municipal building, old primary, secondary or general high school building in the region into MPAHS, instead of building a new MPAHS. It has been observed that some of these schools, which are not physically sufficient to provide education in Anatolian High School, Anatolian Vocational High School and Anatolian Imam Hatip programs, also provide education in the fields of special education and pre-school. It has been seen that these schools which do not have classrooms, workshops and places of worship also do not have a multi-purpose hall/conference hall, gym, painting/music workshop, etc., in which social, sports and cultural activities can be held. Although not in accordance with the standards, these deficiencies are tried to be compensated by means of school administrators and environmental opportunities. It has been concluded that workshops and multi-purpose halls transformed from classrooms are tried to be created and that activities like painting / music, poetry concerts, etc. are tried to be accomplished in places such as the basement, corridors, etc.