Kadın çalışanların sosyal dışlanma deneyimlerine bağlı olarak yaşamış oldukları iş tatmini, cam tavan algısı ve yaşam memnuniyetleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relations between female employees' job satisfaction, glass ceiling perception and life satisfaction due to their experiences of social exclusion
- Tez No: 860584
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALP GİRAY KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, çalışan kadınların sosyal dışlanma deneyimlerine bağlı olarak yaşamış oldukları iş tatmini, cam tavan algısı ve yaşam memnuniyetleri arasındaki ilişkileri incelemek üzerinedir. Bu araştırma nicel araştırma yöntemi yöntemleri kullanılmıştır. Nicel araştırma verilerinin toplanmasında demografik bilgi formu, JSS iş doyumu ölçeği, Cam Tavan Algı Ölçeği, Yaşam Memnuniyeti Ölçeği ve Sosyal Dışlanma Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın analizleri Pearson Korelasyon ve Doğrusal regresyon terslerini kullanarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda Jss İş Doyumu Ölçeği Toplam ile Sosyal dışlanma ölçeği boyutları arasında ilişkisel anlamda istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Sosyal Dışlanma Alt Boyutları ile Cam Tavan Algı Ölçeği boyutları aralarında ilişkisel anlamda istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Yaşam Memnuniyeti Ölçeği ile Sosyal Dışlanma Ölçeği Alt Boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Jss İş Doyumu Ölçeği Toplam İle Cam Tavan Algı Ölçeği boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Cam Tavan Algı Ölçeği Alt Boyutları İle Yaşam Memnuniyeti Ölçeği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Jss İş Doyumu Ölçeği Toplam İle Yaşam Memnuniyeti Ölçeği arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about the relationships between the positions of working women depending on their experiences of social exclusion, job satisfaction, glass ceiling perception and life satisfaction. Good research method(s) were used in this research. Demographic information sheet, JSS job satisfaction scale, Glass Ceiling Perception Scale, Life Satisfaction Scale and Social Exclusion Scale were used in the quantitative/collective research data. Analyzes of the study were conducted using Pearson Correlation and Linear regression inverses. As a result of the research, it was concluded that there is a significant relationship between the dimensions of Jss Job Satisfaction Scale Total and the Social exclusion outlook Scale. It has been determined that there is a significant relationship between the Social Exclusion Scale Sub-Dimensions and the Glass Ceiling Perception Scale dimensions. It was determined that, statistically there was a significant relationship between the Life Satisfaction Scale and the Social Exclusion Scale Sub-Dimensions. It was determined that there was a significant relationship between the Jss Job Satisfaction Scale Total and the Glass Ceiling Perception Scale dimensions. A significant relationship was determined between the Sub-Dimensions of the Glass Ceiling Perception Scale and the Life Satisfaction Scale. It has been determined that there is a significant relationship between the Jss Job Satisfaction Scale Total and the Life Satisfaction Scale.