İnformel mantık bağlamında P4C (Çocuklar için felsefe) metodu üzerine bir araştırma
A study on P4C (Philosophy for children) method in the context of informel logic
  1. Tez No: 860604
  2. Yazar: ABDULKADİR DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Formel mantığın formalizmini aşarak sosyal yaşamın diyalog ve tartışmaları içinde kendini var edebilen informel mantık ile tanışıklık, çalışmamızın ilk bölümünün amacı olmuştur. Bölümün devamında“P4C ve Çocuk”başlığı altında çocuk kavramı ile P4C metodu ve önemi açıklanmıştır.“P4C Metodu ve İnformel Mantık Bağlamı”başlığı altında ise informel mantıkta argümantasyon teorisine değinilmiş, Toulmin argümantasyon modeli açıklanmış, okul öncesinden başlayarak çocuklarda eleştirel düşünme özelliğinin var olabildiği bilimsel verilerle ifade edilmiştir. Böylece informel mantığın Toulmin modelindeki eleştirel düşünmeyi önceleyen akıl yürütme formunun, P4C oturumlarında çocukların kullanmış olduğu mantıksal akıl yürütme formları ile kesiştiği sezdirilmeye çalışılmıştır. Ardından“P4C Oturumlarına Uygun Kimi Hikâye Diyaloglarının Toulmin Argümantatif Metoduyla Gösterimi”başlığı altında da bu ilişki analiz edilerek somutlaştırılmıştır. Nitel araştırmalarda öne çıkan söylem analizi ve nitelik içerik analiz yöntemlerinden yararlanılarak oluşturulan çalışmamızda böylece, felsefe ve çocuk kavramlarının sentezlendiği pedagojik bir metot olarak P4C'nin informel mantık ile olan birlikteliğinin önemi koyutlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Acquainted with informal logic, which can exist in the dialog and discussions of social life by overcoming the formalism of formal logic has become the aim of the first part of our study. In the rest of the chapter, under the title“P4C and Child”, the P4C method, the consept of child and its importance have been explained. Under the title“P4C Method and Informal Logic Context”, argumentation theory in informal logic has been mentioned, the Toulmin argumentation model has been explained, and it is stated with scientific data that critical thinking can exist in children from the beginning of preschool. Thus, it has been intuited that the informal logic reasoning form, which prioritizes critical thinking in the Toulmin model, intersects with the logical reasoning forms used by children in P4C sessions. Subsequently, under the title of“Demonstration of Some Story Dialogues Suitable for P4C Sessions with Toulmin Argumentative Method”, this relationship has analyzed and concretized. So in our study, which was created using discourse analysis and qualitative content analysis methods, which are prominent qualitative research, the importance of the association of P4C with informal logic as a pedagogical method in which the synthesized concepts of philosophy and children have been postulated.