Aliya İzzetbegoviç düşüncesinde din-ahlâk ilişkisi
The relationship between religion and morality in Aliya İzzetbegovic's thought
- Tez No: 860605
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİM GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezin amacı; günümüze kadar birçok düşünürün tartıştığı din-ahlâk ilişkisini, 20. yüzyılın fikir adamlarından biri olan Aliya İzzetbegoviç'in düşünceleri doğrultusunda ortaya koymaktır. İzzetbegoviç'in hayatı, mücadelesi ve din-ahlâk görüşü incelenirken, özellikle“üçüncü yol”olarak adlandırılan İslâmî sentez fikrine odaklanılmıştır. Bu tez, İzzetbegoviç'in din ve ahlâk ilişkisi hakkındaki düşüncelerini aydınlatmayı amaçlamaktadır. Araştırma yöntemi olarak nitel araştırma ve söylem analizi tekniği kullanılmıştır. Bu bağlamda, İzzetbegoviç'in kitapları ve onun hakkında yazılmış kaynaklar, söylem analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to shed light on the relationship between religion and ethics, which has been discussed by many philosophers throughout history, in line with the thoughts of Alija Izetbegović, one of the leading intellectuals of the 20th-century. While examining Izetbegovic's life, struggle and view of religion and ethics, the focus was especially on the idea of Islamic synthesis, called the“third way”. This thesis aims to shed light on Izetbegovic's thoughts on the relationship between religion and morality. Qualitative research and discourse analysis techniques were used as research methods. In this context, Izetbegovic's books and sources written about him were examined with discourse analysis.