İşgörenlerin örgütsel iletişim, örgütsel adalet, örgütsel güven düzeylerinin iş tatmini ile ilişkisi: Zonguldak ili üniversite hastanesinde çalışan hemşireler örneği
The relationship between employees' organizational communication, organizational justice, organizational trust levels and job satisfaction: Example of nurses working in Zonguldak province university hospital
  1. Tez No: 860606
  2. Yazar: RIFAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FERDA ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı işgörenlerin örgütsel iletişim, örgütsel adalet, örgütsel güven kavramlarının iş tatmini kavramına etkisini araştırmak için yapılmış olup, Araştırma evrenini Zonguldak ili üniversite hastanesinde çalışan hemşireler oluşturmaktadır. Araştırmanın Örneklemi 461 hemşireden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, anket formu yöntemi kullanılmıştır. İstatiksel veri analiz sonuçlarına göre, hemşirelerin ölçek puan ortalamalarının; örgütsel iletişim, örgütsel adalet, örgütsel güven ve iş tatmininin yüksek olduğu açıklanmıştır. Demografik özelliklerden yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim, çalışma şekli, iş yerindeki çalışma süresi, gelir durumu ve çalıştığı pozisyon faktörleri ile örgütsel iletişim ölçeği, örgütsel adalet ölçeği, örgütsel güven ve iş tatmini ölçeği ile istatiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Örgütsel iletişim, örgütsel adalet, örgütsel güven kavramları ile iş tatmanı kavramı arasında istatiksel olarak anlamlı pozitif yönde ilişki vardır. Örgütsel iletişim, örgütsel adalet, örgütsel güven kavramlarının iş tatmini üzerinde istatiksel olarak anlamlı pozitif yönde etkisi vardır. Sonuç olarak araştırma hipotezleri doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to investigate the effects of employees' concepts of organizational communication, organizational justice, and organizational trust on the concept of job satisfaction. The research population consists of nurses working at the university hospital in Zonguldak. The sample of the research consists of 461 nurses. The survey form method was used as the data collection tool in the research. According to statistical data analysis results, nurses' scale score averages; It has been declared that organizational communication, organizational justice, organizational trust and job satisfaction are high. Statistically significant differences were found among demographic characteristics such as age, gender, marital status, education, working style, working time at the workplace, income status and position factors, as well as organizational communication scale, organizational justice scale, organizational trust and job satisfaction scale. There is a statistically significant positive relationship between the concepts of organizational communication, organizational justice, organizational trust and the concept of job satisfaction. The concepts of organizational communication, organizational justice, and organizational trust have a statistically significant positive effect on job satisfaction. As a result, the research hypotheses were confirmed.