4-6 yaş çocuklarda ebeveyn-çocuk ilişkisi, sosyal beceri ve teknoloji bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between parent-child relationship, social skills, and technology addiction in children aged 4-6
- Tez No: 860624
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
4-6 yaş arası çocuklarda ebeveyn – çocuk ilişkisi, sosyal beceri ve teknoloji bağımlılığı arasındaki ilişkinin belirlenmesini amaçlayan bu araştırmada genel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu bağlamda değişkenlerin hem birbirleri ile ilişkisi hem de bazı demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak“Çocuklar İçin Genel Bilgi Formu”,“Ebeveyn Çocuk İlişkisi Ölçeği (EÇÖ)”,“Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği – Anne Baba Formu (OSBED)”ve "Problemli Medya Kullanım Ölçeği (PMKÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Silivri, Büyükçekmece, Beylikdüzü, Esenyurt ve Avcılar ilçelerinde bulunan 4-6 yaş arası çocukları olan ebeveynler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler IBM SPSS paket programı ile analiz edilmiş, parametrik testlerden ANOVA, t testi yapılmıştır. Yapılan analizlere göre bu çalışmanın sonucunda; olumlu ebeveyn çocuk ilişkisi ile sosyal beceri alt boyutları arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunurken bu iki değişkenin teknoloji bağımlılığı ile aralarında negatif yönlü bir ilişkinin var olduğu görülmüştür. Ayrıca olumsuz ebeveyn çocuk ilişkisi ile teknoloji bağımlılığı arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunurken bu iki değişkenin sosyal beceri alt boyutları ile aralarında negatif yönlü bir ilişkinin bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to determine the relationship between parent-child relationship, social skills and technology addiction in children aged 4-6, the relational screening model, one of the general research methods, was used. In this context, the relationships between the variables and whether they differ according to some demographic characteristics were examined.“General Information Form for Children”,“Parent-Child Relationship Scale”,“Pre-School Social Skills Assessment Scale – Parent Form”and“Problematic Media Use Scale”were used as data collection tools. The sample of the research consists of parents with children aged 4- 6 years old in Silivri, Büyükçekmece, Beylikdüzü, Esenyurt and Avcılar districts of Istanbul. The data obtained within the scope of the research were analyzed with the IBM SPSS package program, and parametric tests such as ANOVA and t test were performed. According to the analysis carried out, as a result of this study; While there was a positive relationship between positive parent-child relationship and social skill sub-dimensions, it was observed that there was a negative relationship between these two variables and technology addiction. In addition, while there was a positive relationship between negative parent-child relationships and technology addiction, it was determined that there was a negative relationship between these two variables and social skill sub-dimensions.