Deprem sahasında 4-6 yaş çocuklarla grup Theraplay uygulaması: Ebeveyn-çocuk ilişkisi ve çocuğun sosyal beceri ve davranışları üzerine etkisi
Group Theraplay practice with 4-6 years old children in earthquake zone: Parent-child relationship and its effect on the child's social skills and behaviors
  1. Tez No: 949290
  2. Yazar: HÜLYA YÖRÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA AKÇİNAR YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Depremden etkilenmiş 48-72 aylık çocuklarla gerçekleştirilen bu çalışmada, grup Theraplay oyun terapisinin çocukların ebeveyn-çocuk ilişkisi, sosyal beceri ve davranışları üzerindeki etkisi nicel yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Bu çalışma, 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlere maruz kalmış ve afet bölgesi kapsamına alınan illerden biri olan Malatya'daki konteyner kentlerde yaşayan 137 (Müdahale: 64, Kontrol: 73) çocukla gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında çocukların annelerinden elde edilen veriler; müdahale öncesi ve sonrası olmak üzere, Bilgilendirilmiş Onam Formu, Sosyodemografik Bilgi Formu, Ebeveyn-Çocuk İlişkisi Ölçeği, Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği (OSBED) Anne-Baba Formu ve 4-6 Yaş Sosyal Davranış Ölçeği kullanılarak basılı formlar aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada, ön test ve son test uygulamalarını içeren kontrol gruplu yarı deneysel bir desen kullanılmıştır. Müdahale grubuna, 6 hafta süresince toplamda 12 seanslık grup Theraplay seansları düzenlenmiştir. Kontrol grubuna ise bu süre zarfında herhangi bir müdahale çalışmasında bulunulmamıştır. Çalışmanın hipotezleri, bağımlı, bağımsız örneklem T-testi ve karışık desen (mixed-design) ANOVA kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, Grup Theraplay uygulamasının müdahale grubundaki çocukların sosyal becerilerinde olumlu etkiler yarattığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study conducted with earthquake-affected children aged 48–72 months, the effects of Group Theraplay play therapy on children's parent-child relationship, social skills, and behaviors were examined using quantitative methods. The study was carried out with 137 children (Intervention: 64, Control: 73) residing in containers in Malatya one of the provinces affected by the earthquakes centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023, and officially declared a disaster zone. Data were collected from the children's mothers before and after the intervention using printed forms, including the Informed Consent Form, Socio-Demographic Information Form, Parent-Child Relationship Scale, Preschool Social Skills Assessment Scale (OSBED) Parent Form, and the 4–6 Years Social Behavior Scale. A quasi-experimental design with pretest-posttest control groups was employed. The intervention group received 12 sessions of Group Theraplay over six weeks, while no intervention was applied to the control group during this period. The hypotheses of the study were tested using dependent and independent samples T-tests and mixed-design ANOVA. The results revealed that the Group Theraplay intervention had a positive impact on the social skills of children in the intervention group.