Kestel ormanındaki (Kadınhanı-Konya) epifitik likenler ve bazı taksonların antioksidan aktivitelerinin araştırılması
Investigation of epiphytic lichens and antioxidant activities some taxa in kestel forest (Kadınhanı-Konya)
  1. Tez No: 860641
  2. Yazar: GÜLŞAH YURTYAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALEDDİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, Konya Kadınhanı İlçesi'ndeki Kestel Ormanı'nda yaygın olarak yetişen epifitik liken türlerinin tespiti ve metanol özütlerin ve antioksidan aktivitelerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla bölgede 3 farklı istasyonda arazi çalışması yapılmıştır. Belirlenen bu istasyonlardaki vejetasyon Pinus nigra J.F.Arnold, Quercus pubescens Willd, Juniperus oxycedrus L. gibi ağaçları içermektedir. Substrat olarak bu ağaçların üzerinde gelişen likenler, ağaçların gövde, dal, kabuk kısımlarından toplanmıştır. Arazi çalışması tamamlandıktan sonra laboratuvara getirilen örnekler üzerinde makroskobik, mikroskobik ve kimyasal incelemeler yapılmıştır. Tür teşhisleri için çeşitli teşhis kitaplarından yararlanılmıştır. Laboratuvar çalışmaları sonucunda 21 cinse ait 28 farklı takson tespit edilmiştir. Alanda en yaygın bulunan ilk beş tür; Pseudevernia furfuracea (L.) Zopf var. furfuracea, Evernia prunastri (L.) Ach., Phaeophyscia nigricans (Flörke) Moberg, Parmelia sulcata Taylor, Hypogymnia tubulosa (Schaer.) Hav.'dır. Teşhis edilen 28 taksonun deskripsiyonları verilmiştir. Tespit edilen türlerin arasından seçilen liken örneklerinin antioksidan aktivitelerinin belirlenmesinde ise DPPH ve FRAP yöntemi kullanılmıştır. Yapılan çalışmaların sonuçları literatür çalışmalarıyla karşılaştırılmıştır ve uyumlu sonuçlar gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to detect the epiphytic lichen species commonly growing in the Kestel Forest in Konya Kadinhanı District and to investigate the antioxidant activities of methanol extracts. For this purpose, field studies were carried out at 3 different stations in the region. The vegetation at these determined stations includes trees such as Pinus nigra J.F.Arnold, Quercus pubescens Willd, Juniperus oxycedrus L. Lichens growing on these trees as substrates were collected from the trunk, branches and bark parts of the trees. After the field studies were completed, macroscopic, microscopic and chemical examinations were carried out on the samples brought to the laboratory. Various diagnostic books were used for species identification. As a result of laboratory studies, 28 different taxa belonging to 21 genera were identified. The top five most common species in the area are; Pseudevernia furfuracea (L.) Zopf var. furfuracea, Evernia prunastri (L.) Ach., Phaeophyscia nigricans (Flörke) Moberg, Parmelia sulcata Taylor, Hypogymnia tubulosa (Schaer.) Hav. Descriptions of 28 identified taxa are given. DPPH and FRAP methods were used to determine the antioxidant activities of lichen samples selected from among the identified species. The results of the studies were compared with literature studies and were found to show compatible results.