Üniversite öğrencilerinde gelecek kaygısı ile akademik başarı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between anxiety for the future and academic success; an academic study for university students
  1. Tez No: 860642
  2. Yazar: BİLAL TAPKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SU KOCAYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinde gelecek kaygısı ve akademik başarı arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 18-35 yaş arasında Türkiye'nin 7 ayrı bölgesinden araştırmaya katılan kadın ve erkek olarak toplam 366 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Kişisel Bilgi Formu”,“Üniversite Öğrencilerinde Gelecek Kaygısı Ölçeği”ve“Üniversite Öğrencileri İçin Akademik Başarı Envanteri Ölçeği”olmak üzere toplam 3 bölümden oluşan bir anket formu kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan envanterler, araştırmacılarla yüz yüze görüşülüp izin alındıktan sonra, katılımcılara“Google Forms”ile online olarak doldurtulmuştur. Verilerin analizi için SPSS 22.0 nicel analiz programından yararlanılmıştır. Araştırmanın güvenilirliği adına Cronbach Alfa katsayısı hesaplanmıştır. Hesaplanan değerler 0,7'nin üzerinde değerler olduğundan araştırmada kullanılan ölçeklerin güvenilir ölçekler olduğu doğrulanmıştır. Verilerin analizleri için; bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans testi ve Pearson korelasyon testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucuna göre; gelecek kaygısı ve akademik başarı arasında orta düzeyde negatif bir ilişki tespit edilmiştir. Demografik değişkenler (cinsiyet, yaş, aileden maddi destek alma, ekonomik durum ve yaşanılan yer) ile gelecek kaygısı ve akademik başarı değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between future anxiety and academic success in university students was examined. The sample of the research consists of a total of 366 undergraduate students, male and female, who participated in the research from 7 different regions of Turkey between the ages of 18-35. As a data collection tool in the research, a survey form consisting of 3 parts:“Personal Information Form, Future Anxiety Scale for University Students and Academic Success Inventory Scale for University Students”was used. The inventories used in the research were filled in online with“Google Forms”by the participants after face-to-face meetings with the researchers and obtaining permission. SPSS 22.0 quantitative analysis program was used to analyze the data. For the sake of validity and reliability of the research, Cronbach's Alpha coefficient was calculated. Since the calculated values were above 0.7, it was confirmed that the scales used in the research were reliable scales. For data analysis; Independent samples t test, one-way analysis of variance and Pearson correlation test were applied. According to the results of the research; A moderate negative relationship was found between future anxiety and academic success. There have been statistically significant differences observed between the demographic variables (gender, age, receiving financial support from the family, economic status and place of residence) and variables of future anxiety and academic achievement.