Radyasyonun bazı psikolojik ilaçlara etkilerinin EPR tekniğiyle araştırılması ve bu ilaçların dozimetrik özelliklerinin belirlenmesi
Investigation of the effects of radiation on some psychological drugs by EPR technique and determination of dosimetric properties of these drugs
  1. Tez No: 860645
  2. Yazar: AYŞE ÇÖMÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ SAYIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ECE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında, psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılan Faverin ve Laroxyl ilaçları ile içeriklerinde etken ve yardımcı madde olarak bulunan Fluvoksamin maleat, Mannitol, Amitriptilin ve Laktoz molekülleri Elektron Paramanyetik Rezonans (EPR) tekniği ile incelenmiştir. Numuneler 10 Gy ile 25 kGy olarak belirlenen oldukça geniş bir doz aralığında oda sıcaklığında 60Co kaynağı ile ışınlanmıştır. Ardından, radyasyon maruziyeti öncesinde ve sonrasında numunelerin EPR spektrumları farklı spektrometre koşullarında kaydedilmiş ve spektral desenin çözünürlüğünün en iyi olduğu optimum spektrometre parametreleri belirlenmiştir. EPR tekniğiyle mikrodalga güç çalışması, doz-cevap çalışması ve kinetik çalışmalar yapılarak gama radyasyonunun bu numunelerde indüklediği radikallerin karakteristik özelikleri ve kararlılığı belirlenmiş ve olası bir nükleer kaza durumunda geriye dönük (kaza, acil durum) radyasyon dozimetresi olarak kullanılabilirlikleri araştırılmıştır. İncelenen doz bölgesi nedeniyle ilaçların radyosterilizasyon çalışmaları için de değerli bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the drugs Faverin and Laroxyl, which are widely used in the treatment of psychological disorders, and the molecules Fluvoxamine maleate, Mannitol, Amitriptyline and Lactose, which are found as active and auxiliary substances in their contents, were studied by Electron Paramagnetic Resonance (EPR) technique. The samples were irradiated at room temperature in the very wide dose range determined as 10 Gy to 25 kGy using 60Co source. The EPR spectra of the samples were recorded under different spectrometer conditions before and after radiation exposure, and the optimal spectrometer parameters were obtained, in which the resolution of the spectral pattern was the best. Microwave power, dose-response and kinetic studies were performed using EPR technique to determine the characteristic properties and stability of the radicals induced by gamma radiation in these samples and to investigate their usability as a retrospective (accidental, emergency) radiation dosimeter in the event of a possible nuclear accident. Valuable information has also been obtained for radiosterilization studies of drugs due to the dose region studied.