Hasak ve hasmer koyun ırklarında büyüme eğrisi parametrelerinin gompertz modeli ile belirlenmesi
Determination of growth curve parameters in hasak and hasmer sheep breeds by gompertz model
  1. Tez No: 860649
  2. Yazar: HARUN GÜLCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü'ndeki hasak ve hasmer ırkı kuzulara ait doğrusal olmayan büyüme eğrisi parametrelerinin Gompertz modeli ile belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 65 baş hasak (42 dişi, 23 erkek) ve 37 baş hasmer (23 baş dişi, 14 baş erkek) olmak üzere toplam 102 baş kuzu materyal olarak kullanılmıştır. Kuzuların doğum ve 360 günlük yaşa kadar her 30 günde bir 100 g hassasiyetle canlı ağırlık ölçümleri yapılmıştır. Doğumdan 360 günlük yaşa kadarki dönemde doğrusal olmayan Gompertz modeli ile büyüme eğrisi parametreleri, belirleme katsayıları (R2), hata kareler ortalamaları (HKO) ve artık değerler ile gerçek veriler arasındaki korelasyonlar (AGAK) belirlenmiştir. Yapılan çalışmada R2 değerleri hasak ırkına ait tüm kuzular için 0.944 ± 0.0041, hasak erkek ve dişi kuzular için sırasıyla 0.943 ± 0.0072, 0.944 ± 0.0068, hasmer ırkına ait tüm kuzular için 0.927 ± 0.0057, hasmer erkek ve dişi kuzular için sırasıyla 0.928 ± 0.0108, 0,927 ± 0.0065 olarak bulunmuştur. HKO tüm hasak, hasak erkek, hasak dişi tüm hasmer, hasmer erkek ve hasmer dişi kuzular için sırasıyla, 3.682, 5.389, 3.135, 5.636, 8.528, 4.575 olarak tespit edilmiştir. Sonuçta hasmer ve hasak ırkı kuzulerın doğum ağırlığı ve canlı ağırlık kazancında birbirlerine benzerlik gösterdiği merinos tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the non-linear growth curve parameters of Hasak and Hasmer breed lambs at Bahri Dağdaş International Agricultural Research Institute with the Gompertz model. A total of 102 lambs, including 65 heads of hasak (42 females, 23 males) and 37 heads of hasmer (23 females, 14 males) were used as material in the research. Live weight measurements of the lambs were made with an accuracy of 100 g every 30 days from birth until 360 days of age. In the period from birth to 360 days of age, growth curve parameters, coefficients of determination (R2), mean square error (MSE) and correlations between residual values and real data (CBRVARD) were determined with the non-linear Gompertz model. In the study, R2 values were 0.944 ± 0.0041 for all lambs of the Hasak breed, 0.943 ± 0.0072, 0.944 ± 0.0068 for Hasak male and female lambs, respectively, 0.927 ± 0.0057 for all lambs of the Hasmer breed, 0.928 ± 0.0108 for Hasmer male and female lambs, respectively. It was found to be 0.927 ± 0.0065, MSE was determined as 3.682, 5.389, 3.135, 5.636, 8.528, 4.575 for all hasak, hasmer male and hasmer female lambs, respectively As a result, it was determined that Hasmer and Hasak breed lambs were similar to each other in terms of birth weight and live weight gain.